Gerçeklik algısını yerle bir eden, psikolojik gerilim dozu yüksek, gizemli bir film izlemeye ne dersiniz? Başrollerini Ewan McGregor, Ryan Gosling ve Naomi Watts’ın paylaştığı “Gitme / Stay” adlı film, işinde başarılı bir psikiyatrist ve hastası arasında gelişen olaylarla gerçeklik kavramını sorgulamayı amaçlıyor.

Yönetmenliğini Marc Forster’ın ve senaristliğini David Benioff’un üstlendiği 2005 yapımı olan filmde, New York’da yaşayan psikiyatrist Dr. Sam Foster’ın (Ewan McGregor), hastası Henry Letham’ı (Ryan Gosling) intiharın eşiğinden kurtarmaya çalışırken kendi gerçekliğini nasıl kaybettiğini gizemli olaylar örgüsü ile anlatıyor.

New York’da sevgilisi Lila (Naomi Watts) ile yaşayan Dr. Sam Foster, işinde başarılı ve saygın bir psikiyatristir. Meslektaşı Beth’in izne ayrılması nedeniyle, önceden arkadaşının hastası olan Henry Letham’ın tedavi süreci ile kendisi ilgilenmeye başlar. Henry her ne kadar başlarda bu durumdan hoşlanmasa da; Sam ile iletişim kurmak ister. Üniversitede güzel sanatlar bölümü üçüncü sınıf öğrencisi olan Henry’nin, Sam’e yirmibirinci yaş gününde intihar edeceğini söylemesi üzerine, Sam bu acil durumu diğer meslektaşları ile paylaşır. Henry’nin kendisini öldürmesini engellemek için ona daha yakın olmaya karar veren Sam, üniversitedeki ortamında hastasını gözlemleyerek; ressam sevgilisi Lila’nın da yardımlarıyla bu durumun Henry’nin hayran olduğu sanatçı Tristan Reveur’dan kaynaklandığını öğrenir. Bu duruma çözüm bulabilmek için Henry’nin ailesine ve sevdiği kadına ulaşmaya çalışan Sam, hastasının bilinmezliklerle dolu gizemli dünyasını aydınlatmaya çalışırken, kendi gerçekliğini kaybetmesine ve yaşamın bir ilizyondan ibaret olduğunu keşfetmesine neden olur.

Dr. Sam Foster ve Henry Letham’ın kendisi ve çevresi arasında gelişen psikolojik gerilim dozu yüksek olayları sürükleyici bir kurgu ile anlatan filmde, Henry Letham karakterinin kırılganlığını; savunmasızlığını, duygu karmaşasını, Ryan Gosling mükemmel bir oyunculuk performansı ile canlandırıyor. Yönetmen Marc Forster’ın yakın plan çekimleri sayesinde ise karakterlerin duygusal iniş-çıkışları, gerçek ve ilizyon, ölüm ve yaşam arasındaki bulanıklık, filme başarılı bir şekilde yansıtılıyor.

Eğer psikolojik-gerilim türünü seviyorsanız; ilgiye değer yönetmenlik ve oyunculuk performansları içeren, gerçeklik kavramını sorgulamanıza neden olan ve gizemli olaylar örgüsünden oluşan “Gitme / Stay” adlı filmi es geçmemenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply