Sinema tarihinin en iyi müzikallerinin başında gelen ve 1961 yapımı olan “Batı Yakasının Hikayesi / West Side Story” adlı film, New York sokaklarında diledikleri gibi gezinmek isteyen ve heyecanlarını dizginleyemeyen gençlerin çatışmalarını, arkadaşlıklarını ve aşklarını, unutulmaz müzikler ve danslar eşliğinde, romantik ve dramatik bir dille anlatıyor.

“Jets” ve “Sharks” olarak iki gruba ayrılan ve birbirleri ile her fırsatta dalaşan gençler, New York’un ara sokaklarında sürekli olay çıkarmaktadır. Polislerin gözetimi altında birbirleri ile her ne kadar iyi geçiniyormuş gibi görünseler de bu iki grup, karşı karşıya kaldıkları zaman bir tarafın diğerinin üstünlüğünü kabul etmesi gerektiğine inanmaktadır. “Jets” grubunun baş elemanı olan Riff, (Russ Tambyln) dostu Tony’i (Richard Beymer) gruba geri dönmesi ve “Sharks” çetesininin ismini yaşadıkları sokaklardan hep birlikte silmeleri için ikna etmeye çalışır. Bir barda çalışan ve işinden memnun olan Tony ise, Riff’in teklifini kabul etmeyi düşünmemektedir. Tony’i düzenlenen dans gecesinde ikna edeceğine inan Riff, dostunu bu özel geceye davet eder. Riff’in isteği üzerine dans gecesine katılan Tony, burada “Sharks” çetesinin üyeleri ve baş elemanı Bernardo (George Chakiris) ve onun kız kardeşi Maria (Natalie Wood) ile karşılaşır. Maria ve Tony birbirlerini ilk gördükleri anda, dans pistinde yer alan bütün kişiler adeta bulanıklaşır ve birbirlerine ilk görüşte aşık olurlar. Bu durumdan rahatsız olan Bernardo, kız kardeşini Tony’den sevgilisi Anita’nın (Rita Moreno) yardımıyla uzaklaştırmak ister. Anita ise, Maria’nın Tony’e olan aşkına engel olamaz ve bu iki masum aşıkların buluşmasına göz yumar. Tony, Maria ile aşklarını korkusuzca yaşamayı arzu ettiğinden, “Jets” ve “Sharks” çeteleri arasında bitmek bilmeyen bu kavgaya son vermek ister. Maria’nın isteği üzerine bu iki çetenin dövüşmesini durdurmak için arkadaşlarının yanına giden Tony, kavga esnasındaki karmaşadan dolayı dostu Riff’i, Bernardo yüzünden kaybeder ve bu öfkeyle Bernardo’nun yaşamına son verir. Maria bu durumu duyunca Tony’ye her ne kadar büyük bir kızgınlık duysa da, onunla New York’dan uzaklara gitmek ister. Ancak, Bernardo’nun gölgesi bu iki tutkulu aşığın hayatlarına devam etmelerine engel olacaktır.

Gösterime girdiği tarihte büyük ses getiren film, Akademi Ödüllerine tam 11 dalda aday olmuş ve “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Yardımcı Kadın ve Erkek Oyuncu”, “En İyi Müzik” gibi ödüller dahil olmak üzere 10 tane Oscar heykelciğini kazanmayı başarmıştır. Özgürlüğün, gençliğin ve aşkın ruhunu ve heyecanını sinemaseverlere hissettiren film, unutulmaz müzikleri ve dansları sayesinde, günümüze kadar sinema tarihinin en iyi müzikallerinin başında yer almayı başarmıştır.

Eğer siz de bir müzikalseverseniz, New York sokaklarında yaşayan bu asi gençlerin romantik ve dramatik öyküsünü anlatan “Batı Yakasının Hikayesi / West Side Story” adlı filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply