Günlük hayatta sıkça bahsettiğimiz psikoloji kavramını daha yakından tanımaya ve anlamaya ne dersiniz? “30 Saniyede Psikoloji / 30 Second Psychology” adlı kitap, psikolojinin neredeyse tüm alanlarını ve her bir alan içinde geliştirilen 50 psikoloji teorisini kısa, öz ve sanatsal değere sahip renkli anlatımlarla okurseverlerle buluşturuyor.

Christian Jarrett’in editörlüğünü üstlendiği, klinik psikolog Vaughan Bell, Moheb Costandi, Dave Munger ve Tom Stafford işbirliğinde yazılan kitap, insan zihninin ve davranışlarının karmaşıklığını ve bu karmaşayı çözmeye çalışırken, psikolojiyi tanımanın ve gerçekten anlamanın ne kadar faydalı olabileceğini gözler önüne seriyor.

Psikoloji kavramının geçmişten günümüze kadar nasıl bir gelişim sürecinden geçtiğini yedi başlık (“Eski Ekol, Yeni Ekol”, “Büyüme ve Değişim”, “Karar Verme ve Duygular”, “Sosyal Psikoloji”, “Farklı Yönlerimiz”, “Zihinsel Bozukluklar”, “Dil ve Düşünce”) altında toplamayı tercih eden kitap, her bir başlık altında, kendi alanı ile ilgili olan terimleri sözlük oluşturarak incelemesi ve bu alanlardaki teorileri ve bilimsel çalışmaları renkli ve eğlenceli çizimlerle buluşturması sayesinde okurseverlerin beğenisini kazanmayı başarıyor. “Watson’un Davranışçı Öğrenme Teorisi”, “Piaget’in Bilişsel Gelişim Dönemleri”, “James-Lang’ın Duygu Teorisi”, “Milgram’ın İtaat Deneyi”, “Rosenhan’ın Akıl Hastanesinde Akıllı Olmak Deneyi” ve “Placebo Etkisi” gibi psikoloji alanının ilginç ve önemli olgularının kısa ve öz açıklamalarla sunulması ile insanın karmaşık yapısı çözüm buluyor. 30 saniyede açıklanmış 50 psikoloji teorisinden oluşan kitap, daha kısa bir sürede herhangi bir teoriyi incelemek isteyen okurlar için “3 saniyede daralma” bölümünü veya daha detaylı incelemek isteyenler için ise “3 dakikada genişleme” bölümlerini sunuyor. Bunun yanı sıra, her bir başlığın altında yer alan teorilerin gelişmesinde katkıda bulunan Sigmund Freud, Jean Piaget, Stanley Milgram, Aaron Beck ve William James gibi psikoloji adına yaptıkları çalışmalarla ün kazanan isimlerin kısa biyografileri de kitabı daha ilgi çekici hale getirmeyi başarıyor.

Eğer psikoloji kavramını gerçekten tanımak ve anlamak isterseniz, insan zihninin; duygularının, davranışlarının ve insanın sosyal çevresi ile olan etkileşiminin karmaşıklığına ışık tutan “30 Saniyede Psikoloji / 30 Second Psychology” adlı kitabı kesinlikle okumanızı ve başucunuzdan ayırmamanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply