İnsanın içini ısıtan, cıvıl cıvıl Balkan ezgileri denince, akla Goran Bregoviç gelir elbette! Balkan müziğini dünyaya tanıtmış, usta bir isim Bregoviç. İlhamını aldığı Balkan müziğinin renkliliğini, çeşitliliğini tuhaf hayat öyküsüne de sığdırabilmiş, müziğe aşık bir adam: Sırp bir anne ve Hırvat bir babanın Bosna’da büyümüş çocuğu!

Dünyanın televizyon başında endişeli bakışlarla izlediği Sırp-Boşnak Savaşı’nın damga vurduğu 90’lı yıllarda bile bıkmadan usanmadan müziğin barıştıran ve birleştiren büyülü gücünü kullanmayı sürdürmüştür Bregoviç. Balkanlar’ın sinema alanında yetiştirdiği bir diğer büyük isim ve aynı zamanda Bregoviç’in dostu Emir Kustrica’nın yönettiği “Çingeneler Zamanı”, “Arizona Rüyası” ve “Yeraltı” filmlerinin unutulmaz müziklerine de imza atmıştır.

Müzik hayatına 21 albüm ve sayısız besteyi sığdırmış olan Goran Bregoviç’in Balkan müziğine hiç de yabancı olmayan ülkemizde sadık bir dinleyici kitlesi olduğu da malum. Bu sadık kitleyi ve Balkan müziğinin neşesini tatmak isteyen müzikseverlere güzel bir haberimiz var.

Goran Bregoviç, 5 yıllık bir aradan sonra 26 Eylül akşamı saat 20:30’da ODTÜ Vişnelik Çim Amfi’de “The Wedding and Funeral Band” ile sahneye çıkıyor. Türk müziği ile de yakından ilgilenen ve Türk seyircisi ile arasında özel bir bağ bulunan Bregoviç, en sevilen şarkılarını seslendirecek. Kıpır kıpır bir Çarşamba gecesi geçirmek ve Balkan müziklerinin neşesini tatmak isteyen müzikseverlere ise önerimiz, az sayıda kalmış biletlere bir göz atmaları!

Leave a Reply