Adını Havana’da 1940’lı yıllarda ün salmış, sadece üyelerine açık bir dans klübünden alan Buena Vista Social Club, sanat hayatı yarım yüzyılı aşmış efsanevi Kübalı şarkıcı Omara Portuondo ile, 6 Aralık akşamı Ora Arena’da muhteşem bir performans sergiledi.

Buena Vista Social Club ve Omara Portuondo, Unilife’ın düzenlediği bir organizasyonda sahne aldı. Bu sene, Omara Poruondo’nun sanat hayatının 60. yılını kutladığını belirtmekte fayda var! Portuondo, konser sırasında geride bıraktığı hatıralarını ve müzik deneyimini dünyada en çok sevdiği şehirlerden biri olan İstanbul’da hayranlarıyla paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Buena Vista Social Club’ın Latin müziğe aşık üyeleri, yaşlarına, güldüklerinde yüzlerinde derinleşiveren kırışıklara aldırmadan bütün coşkuları ve neşeleriyle yaptılar müziklerini. Dünyada milyonlarca kişiye Latin müziği sevdiren, birçok Grammy ödülü sahibi grup, “Candela”, “Chan Chan” gibi efsanevi şarkılarını seslendirirken, onlara Latin müziğine hayran ve coşkulu, 5 bin kişilik bir koro eşlik etti!

The Sun gazetesinin “Latin müziğinin kuşkusuz en büyük olayı onlardır” diyerek nitelendirdiği grup, Times’da “Bu isimlerin resimlerini aynı karede bile görmek insanı heyecanlandırıyor” sözleriyle anlatılan konserleriyle sevenlerini bu sefer de şaşırtmadı. Son İstanbul konserinde, “sondan bir önceki kez” diyerek vedalaşmışlardı hayranlarıyla… Hüzünlü bir şekilde, grubun üç efsanevi üyesi; Compay Segundo, İbrahim Ferrer ve Ruben Gonzales bugün aramızda değiller. Ancak grubun İstanbul’daki performansıyla, bu efsanevi üyelerinin eksikliğini hiç hissettirmediğini söylemek mümkün! Neşeli Latin ezgileriyle sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatan, Küba’dan gelmiş neşeli ihtiyarları en yakın zamanda Türkiye’de tekrar görmeyi umuyoruz!

Leave a Reply