2011’in Arkasından Yapılan Dedikodular

Süslenmiş çam ağaçlarını ve sokak ışıklandırmalarını daha fazla görmezden gelemeyiz! İlkokulda öğrendiğimiz yılbaşı şarkılarının melodileri, birkaç güne kalmaz dilimize dolanır. Eh, bir basın yayın organı olarak gazetelerin, dergilerin, haber bültenlerinin her yıl itinayla girdikleri yeni yıl coşkusundan geri kalamadık biz de Gazete Bilkent olarak. İşte, sizlere kendi kültür mantarı köşemizin gözüyle, 2011 yılında görüp geçirdiklerimizin kısa bir listesini sunmayı bir borç biliyoruz!
• Ocak ayında, İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti unvanını, Estonya’nın Tallinn ve Finlandiya’nın Turku kentlerine bıraktı.
• Şubat ayında, çok sevilen oyuncu ve sunucu Defne Joy Foster’ı, ve blues rock müziğin unutulmaz gitaristlerinden Gary Moore’u kaybettik.
• Oscar heykelcikleri, 83. kez buldu sahiplerini. Ödül gecesine “King’s Speech” filmi damga vurdu. Anne Hathaway ve James Franco ikilisinin renkli, neşeli sunumuyla gerçekleşen törende 12 dalda birden aday gösterilen “King’s Speech” filmi, en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu(Colin Firth) ödüllerini alırken, “Black Swan” filmindeki göz kamaştırıcı performansıyla Natalie Portman, en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.
• Bu sene Türkiye için büyük bir hayal kırıklığı yaşatmış olan, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen 2011 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Azerbaycan birinci oldu. Buruk da olsa, kardeş bir ülkenin kazanmasının sevincini yaşadık.
• Mart ayında,“Who’s Afraid of Virginia Woolf?” filmindeki unutulmaz performansıyla tanınan, Hollywood’un menekşe gözlü efsanesi Elizabeth Taylor hayata gözlerini yumdu.
• Nuri Bilge Ceylan, 64. Cannes Film Festivali’nde bir kere daha gururlandırdı bizi. “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi jüri özel ödülüne layık görüldü.
• Amy Winehouse’un İstanbul’da Haziran ayında vereceği konseri herkes dört gözle bekliyordu, biletler tükenmişti. Sırbistan konserinde sahneye alkollü çıktığı için yuhalanan Winehouse, İstanbul’a geldi, ancak turnenin bütün konserlerini iptal ettiğini duyurarak İngiltere’ye döndü. Temmuz ayında ise, güzel, hüzünlü kendine has sesiyle yorumladığı unutulmaz şarkılara (Rehab, Valerie, Back to Black, You Know I’m No Good unutulmazlardandır) imza atmış genç yıldız geride gözü yaşlı, kalabalık bir hayran kitlesi bırakarak bu dünyaya veda etti.
• 2011 yılında İstanbul müziğe doydu. Maroon 5, Bon Jovi,(solist Jay Kay’in rahatsızlığı nedeniyle bir süre ertelenmiş olsa da) Jamiroquai,Opeth, Judas Priest, Whitesnake, Goran Bregoviç, Elton John (sevindirici bir detay olarak Elton John’un Ankara’da da bir konser verdiğini eklemekte fayda var), Bruno Mars ve Zaz gibi yıldızlar ve gruplar, İstanbul Boğazı ve coşkulu bir izleyici kitlesi karşısında sevilen şarkılarını seslendirdiler.
• Ekim ayında, Apple’ın ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın kurucusu, teknoloji dehası, ilham verici bir ismi, Steve Jobs’u kaybettik. Jobs’dan geriye, unutulmaz “Stay hungry, stay foolish.” sözleri kaldı.

 

Leave a Reply