Daha önce yaşanmamış bir sergi deneyimi olan Van Gogh Alive için bekleyiş sona eriyor. “Çerçeve yok, içindesin!” sloganıyla yola çıkan Van Gogh Alive serüveni, Singapur’da başladı. Türkiye’de daha önce 10 Şubat – 15 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen sergi, bu sefer 16 Ekim – 3 Ocak tarih aralığında Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Modern sanatlar merkezi CerModern’de düzenlenecek sergi, sanat takipçilerini şaşırtacak düzeyde büyüleyici bir sergi deneyimi olacak.

Türkiye’nin lider ilaç firmalarından Abdi İbrahim’in katkılarıyla organize edilen etkinlikte,  1853 – 1890 yılları arasında yaşamış; empresyonizm akımının öncülerinden olan Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un çoğunluk tarafından tanınan etkileyici eserleri, dijital bir boyut kapsamında ziyaretçilere sunulacak. Sergi alanındaki duvarlara, tavana ve zemine dev projektörler yardımıyla yansıtılan resimlere, serginin temasını yansıtacak nitelikte yoğun bir klasik müzik eşlik edecek. Van Gogh’un sevilen eserlerini devasa boyutlarda, çerçevelerle kısıtlı kalmadan inceleyebileceğiniz bu sergide, aynı zamanda Van Gogh’un renklerle, desenlerle ve resim teknikleriyle yarattığı eserlere yakından bakma fırsatı yakalayacaksınız.

Sergilenecek resimler arasında tanıdık gelebilecek bazı resimler şunlar: “Sargılı Kulaklı Otoportre”, “Ren Nehri’nde Yıldızlı Bir Gece”, “Vincent’in Yatak Odası”, “Vazoda 12 Ayçiçeği”, “Buğday Tarlası ve Kargalar”. Resimlerin hikâyesini ve Van Gogh’un bu resimler üzerinde çalışırkenki ruh halini merak ediyorsanız, çerçeve içine sığmayıp; sergi alanına yayılmış devasa görüntülere bakarak resimlerin duygusunu yakalayabilirsiniz. Pek çok sergide olduğu gibi resimlere bakmakla yetinmeyip; onların arasında bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu eserleri ve çok daha fazlasını, şu ana kadar denenmemiş bir formatta görmek istiyorsanız, sergiyi kaçırmayın.

Geleneksel sanat eserlerinin modern teknolojiyle buluşmasının bir ürünü olan Van Gogh Alive sergisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın: http://grandeexhibitions.com/vangoghturkey/index.php

Van Gogh Alive sergisinin görsel bir şölen olan tanıtım videosu için tıklayın: http://grandeexhibitions.com/flash/video/VG/promo/VGA_PROMO_HB2.mp4

Leave a Reply