“The Tree”

2010 Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi olan “The Tree” (Ağaç), Julie Bertucelli tarafından yönetilip, beklenmeyen bir ölümle yıkılan bir ailenin dramını ele alarak, huzurlu bir yaşama sahip olan O’Neill’ların sıradan bir günde meydana gelen trajik bir olayla sarsılışını gözler önüne sermekte.

Müzik dünyasındaki başarısının yanı sıra beyazperdede de görmeye alıştığımız Charlotte Gainsbourg’un canlandırdığı Dawn karakteri, kocası Peter ve üç çocuğuyla Avustralya’da küçük bir şehirde yaşamaktadır. Evlerinin arka bahçesinde yer alan heybetli ağacın, filmin ilk sahnelerinden itibaren, aile için ne kadar değerli olduğu gösterilmiştir. Bir gün Peter araba sürerken kalp krizi geçirir ve arabayı ağaca çarpar. Hayatını yitiren Peter’ın ölümünden sonra ailenin düzeni bozulur. En küçük çocuk olan Simone, zamanla arka bahçedeki ağaçtan sesler duyduğunu iddia eder ve ağaçta babasının ruhunun yaşadığını düşünerek ağaçla konuşmaya başlar. Simone’a başta inanmayan Dawn ve Simone’un kardeşleri, zaman geçtikçe Peter’ın yerini doldurmak için ağaca ihtiyaç duyacaklar ve onu bir birey yerine koyacaklardır.

Çarpıcı müzikleriyle ve Charlotte Gainsbourg’un muhteşem oyunculuk performansıyla izleyici kitlesini etkileyen filmde, dikkat çeken bir başka nokta da Simone’u canlandıran küçük kızın, filmin geneline hâkim olan duygusallığı etkileyici bir biçimde yansıtması. Ağır bir tempo eşliğinde ilerleyen film, babanın ölümünün ailede açtığı yaraları sergilemeyi, oyuncuların rollerini içtenlikle gerçekleştirmesiyle ve filmi destekleyen müziklerle başarıyor.

Festival filmlerini takip eden izleyici kitlesinin kaçırmaması gereken film, hayatın akışının aniden gerçekleşen, beklenmeyen olaylarla çabucak değişebildiğini, mutlu bir aile portresinin yıkılabildiğini, küçük bir çocuğun masum ve gerçeküstü düşünceleri çerçevesinde göstermektedir. Hayatlarının tümüne tanık olmuş yaşlı ve devasa bir ağacın, aile için ne kadar değerli ve yeri geldiğinde rahatlatıcı olduğunu görmek, doğanın insanlar üzerinde ne kadar mucizevî bir etkisi olduğunu tekrar hatırlatıyor izleyiciye.

DVD’si raflarda yer almaya başlayan “The Tree”, aile bağlarının yüce bir ağaç yoluyla simgeleştirilebilecek kadar değerli olduğunu gösteren, vakit ayırmaya değer bir film.

Leave a Reply