Fotoğrafçılık alanındaki başarısı sayesinde adını duyurmayı başaran, uzun bir süredir Türkiye’de fotoğrafçılık dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Mehmet Turgut, 27 Eylül – 4 Ekim 2012 tarihleri arasında değişik konseptte bir sergiyle karşımıza çıkacak. Sualtında çekilmiş fotoğrafların sergileneceği organizasyon, İstanbul’da Hasköy Yün ve İplik Fabrikası’nda düzenlenecek.

Havuzda yapılan çekimler sonucu, Mehmet Turgut’un fotoğraf makinesinden çıkan 6 fotoğraf sergide yer alacak. “Underwater Suicides/ Sualtında İntiharlar” adlı sergide gösterilecek olan fotoğrafların her biri belli bir mesaj verme amacıyla çekilmiş. Günümüzde canlıların yaşamını tehdit eden belli başlı çevre sorunlarından biri olan deniz kirliliğine dikkat çekmek isteyen Mehmet Turgut, sosyal sorumluluk projelerine ve çevre sorunlarına karşı olan duyarlılığını bu fotoğraflar yoluyla ifade ediyor. İnsanlığın, denizleri ve diğer su kaynaklarını kirletmesiyle beraber kendi sonunu getirmesi sorunu, “Sualtında İntiharlar” temasına sahip fotoğraflarla anlatılmak istenmiş. Milliyet Sanat Dergisi’nin Eylül 2012 sayısına verdiği röportajda Mehmet Turgut sergiyle ilgili düşüncelerini paylaşıyor: “Ben senede en az iki veya üç tane sosyal sorumluluk projesi yapıyorum. Deniz kirliliği de dünyanın en büyük problemlerinden biri. Bu sergideki eserlerin satışından gelecek gelirle de deniz için çalışan derneklere bağış toplamış olacağız.”

Deniz kirliliğini intihar temasıyla bağdaştıran Mehmet Turgut’un sualtı fotoğrafları, sergiyi ziyaret edecek olan sanatseverlerin su kirliliği konusunda duyarlılık geliştirmeleri için bir adım olabilir.

Kamera arkası görüntülerin de sergileneceği sualtı fotoğraf sergisi “Underwater Suicides/ Sualtında İntiharlar”ı ziyaret etmek için, 27 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da Hasköy Yün ve İplik Fabrikası’na uğramanız yeterli.

Etkinlik hakkındaki haberleri takip etmek için Facebook sayfasına tıklayın: http://www.facebook.com/events/356699627742258/

Leave a Reply