Ortaya çıkardığı tartışmalı eserlerle, insanların “Bu da sanat mı?” diye düşünmesine yol açan Türk asıllı İngiliz sanatçı Tracey Emin, zaman zaman eleştirilere maruz kalmasına rağmen, dünya genelinde tanınmış bir isim. 1963 yılında İngiltere’nin Surrey şehrinde dünyaya gelen Tracey Emin, sahip olduğu farklı sanat anlayışından dolayı bazı kitleler tarafından eleştiriliyor. Bunun başlıca sebebi ise, sanat eserlerinde kendi hayatını mahremiyet sınırları olmaksızın gözler önüne sermesi.

İngiltere’de bir sanat okulundan mezun olduktan sonra Avrupa’da çok sayıda eğitimlere, panellere, sempozyumlara vb. katılan Tracey Emin, Avrupa’da modern sanatın önde gelen isimlerinden biri. Emin’in eserlerinin konusunu, ilham kaynağını ve eserlerinde kullandığı nesneleri, kendi hayatı ve hayatında yeri olan materyaller oluşturuyor. Özel yaşamıyla ilgili her türlü detayı paylaşmayı benimsemiş olan Tracey Emin, bu yüzden bazı sanatseverler tarafından eleştiriliyor. Eserlerini basit ve anlamsız bulan kesime karşın, sanata yeni, değişik ve alışılmadık bir soluk getirdiği fikrini savunan bir kesim de var. Modern sanatın aykırı bir ismi olmasına yol açan sebep ise, çoğu sanatçıdan farklı eserlerle karşımıza çıkması. Ünlü çalışmalarından biri, 1997 yılında yaptığı Everyone I Have Ever Slept With adlı eseri. Bir çadırın içini beraber olduğu erkeklerin isimleri ve resimleriyle kaplayan Tracey Emin, özel hayatını tüm dünyayla paylaşması nedeniyle eleştirilmiş olsa da; bazıları tarafından cesur ve yenilikçi olarak görüldü. 1999 yılında, ismini geniş kitlelere duyurmasına yol açan My Bed isimli eserini sergiledi. Dağınık beyaz çarşaflarla örtülü bir yatağın yanında özel eşyalarının bulunduğu bu çalışma, yine Emin’in kişisel yaşamını gözler önüne seriyor. Günlük hayatta kullandığı nesneleri sergileyen sanatçı, otobiyografik izler taşıyan sanatsal çalışmalara imza attığını bir kez daha gösteriyor.

Bunlar dışında sergilenen çok sayıda çalışması olan Tracey Emin, dünya çapında saygı duyulan bir modern sanat öncüsüdür. Klasik sanattan hoşlanmayanların veya sanat dünyasında bir değişiklik arayanların mutlaka incelemesi gereken sanat eserlerine sahip olan Tracey Emin, aynı zamanda yedi adet kitaba imza atmıştır.

Tracey Emin’in 1999 tarihli My Bed adlı eseri

Leave a Reply