Bu yıl 11.si düzenlenen !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 7. kez Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. Sinema dünyasında ses getiren uluslararası bağımsız filmlerin gösterileceği film festivali, Hollywood yapımı klişeleşmiş filmlerden uzaklaşmak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir etkinlik. !f Film Festivali’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da özel bir teması var: Hareket. İzleyicinin dikkati, son yıllarda dünya çapında ortaya çıkan hareketlenmelere, siyasi ayaklanmalara ve dünyayı çalkalayan sokak hareketlerine çekilmek isteniyor. Bu tema kapsamında pek çok farklı bölümden oluşan festival programında, her yıl olan Hit Filmler, !f Kült, Keşif, !f Kısalar, Fantastik Filmler gibi bölümler yer alırken, programa yeni katılan !f Müzik, Sundance Özel Bölüm gibi bölümler de var.

Dünya festivallerine damgasını vuran birtakım filmler Hit Filmler bölümü kapsamında izlenebilir. Karısının geçirdiği trajik tekne kazası sonrasında iki kızıyla yakınlaşmaya çalışan bir babanın hikayesini anlatan The Descendants (Senden Bana Kalan), 5 dalda Oscar adaylığı olan, George Clooney’nin başarılı performansıyla göze çarpan bir film. 50/50 (Şansa Bak) 2011 yılında ses getiren bir başka bağımsız film. 27 yaşındaki Adam’ın kanserle mücadelesinin bir komedi olarak yansıtıldığı film, festivalde izlenmesi gereken filmlerden. Festivalin Keşif bölümünde izlemeye değer, hareket temasıyla bağlantılı birçok Almanya, Fransa, Fas, Hindistan yapımı gibi çeşitli filmler yer alıyor. Uzun metrajlı bağımsız filmler ilginizi çekmiyorsa, !f Kısalar bölümü kapsamında gösterilecek olan çok sayıdaki kısa metrajlı filmi izleyebilirsiniz.

Kültür sanat aktivitelerinin kısıtlı sayıda gerçekleştiği Ankara’da farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, 1-4 Mart tarihleri arasında Cepa AFM sinemasında düzenlenecek olan 11. !f Ankara Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’ni kaçırmayın. Festivalle ilgili her türlü bilgiye http://www.ifistanbul.com/tr/ adresinden ulaşabilir, bilet satışı başladığında biletlerinizi http://www.mybilet.com adresinden alabilirsiniz. İyi seyirler!

Leave a Reply