Amerikalı ünlü yazar F. Scott Fitzgerald tarafından 1925 yılında yazılan “The Great Gatsby” (Muhteşem Gatsby) adlı, 1920’li yıllarda Amerika’da geçen roman, geçmişte birkaç kez sinemaya uyarlandı; ancak hiçbiri izleyicilerin beklentisini karşılayamadı.  Birçok kitabında 1920’li yılları ele alan F. Scott Fitzgerald, I. Dünya Savaşı sonrası Amerika’ya hakim olan bolluk ve zenginlik dönemiyle ilgilenmiş, gelişen Amerikan ekonomisinin tüketim çılgınlığına dönerek toplumu etkilemesini kitaplarına konu etmiştir. 1920’li yılları “Çılgın Yirmiler” olarak adlandırmış, bu dönemden “Caz Devri” adıyla bahsetmiştir. Bu dönemin yalnızca müzik tarzıyla sınırlı kalmayan caz müziğin, aynı zamanda insanların yaşam stilini biçimleyecek ölçüde etkili olduğunu savunan F. Scott Fitzgerald, yirmili yılların gösterişine kapılan insanların umursamaz ve eğlenceye dayalı bir yaşam benimsediğini romanlarında vurgulamıştır.

Tüm zamanların en başarılı romanlarından biri olarak kabul edilen “Muhteşem Gatsby”, 1922 yılında Amerika’da Long Island’da geçmektedir. Hikaye, 29 yaşında, Minnesota’da tezgahtarlık yapan eski bir asker olan Nick Carraway’in, gösterişli bir hayata sahip olan yan komşusu Jay Gatsby’nin esrarengiz yaşamına duyduğu merakla başlar. Nick Carraway’in kuzeni olan Daisy Buchanan Fay karakterinin ortaya çıkışı ve Jay Gatsby’nin hayatına girişiyle birlikte, Nick ve Daisy, Jay Gatsby’nin trajedi dolu geçmişiyle tanışacak ve gösteriş dolu hayatıyla ilgili sırlarını öğreneceklerdir.

1920’li yıllarda Amerikan toplumunda yaşanan bolluktan kaynaklanan savurganlığın, insanları nasıl bir çıkmaza sürüklediğini vurgulayan “Muhteşem Gatsby” adlı yapıtı, 2012 yılı içerisinde yeni bir sinema uyarlamasında izleyeceğiz. “Moulin Rouge” (2001), “Romeo ve Juliet” (1996) gibi filmlerle ünlenmiş olan Avustralyalı başarılı yönetmen Baz Luhrmann tarafından yönetilen filmin Türkiye’de gösterime giriş tarihi henüz belli değil; ancak 1920’li yılların çekiciliğine ve Caz Devri’ne ilgi duyan sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Jay Gatsby rolünde Leonardo DiCaprio, Daisy Buchanan Fay rolünde son yıllarda sinemanın aranan isimlerinden Carey Mulligan, Nick Carraway rolünde ise Tobey Maguire karşımıza çıkıyor.

Leave a Reply