3 Yıl Aradan Sonra Yine İstanbul’da

Tuhaf ve aykırı imgelerle zenginleştirdiği sürreal resimleriyle bilinen Katalan ressam Salvador Dali’nin 20 Eylül 2008-1 Şubat 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen sergisini mutlaka görmüşsünüzdür veya duymuşsunuzdur. İstanbul’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde yapılan bu sergide, Dali’nin 270 adet yağlıboya eserine ek olarak, el yazmaları, fotoğrafları sergilenmişti. İstanbul’da sanatsal etkinlikler kapsamında büyük ses getiren bu sergi, çok başarılı bir organizasyon olmanın yanı sıra, büyük kesimlerce de beğeni toplamıştı.

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından olan Salvador Dali’nin eserleri, bir kez daha İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin desteğiyle, InArtis ve Kült işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan bu sergi, 23 Aralık 2011-26 Şubat 2012 tarihleri arasında, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan, uzun yıllar boyunca top dökümünün gerçekleştirildiği, önemli bir tarihi yapı olan Tophane-i Amire’de yapılacak. Sergide üç ayrı başlık altında sergilenecek 121 adet eser olacak: “İlahi Komedya”, “Sürrealizm İzleri” ve “Gala ile Akşam Yemeği”. “İlahi Komedya” başlığı altındaki resimler, 1950’li yıllarda İtalyan hükümetinin Dante’nin 700. doğum günü şerefine Dali’den İlahi Komedya’yı resimlemesini istemesi üzerine Dali’nin yaptığı çalışmalardan oluşuyor. 1971 yılında resmedilen “Gala ile Akşam Yemeği”, 12 adet renkli taş baskıdan oluşuyor. “Sürrealizm İzleri” bölümünde ise, Dali’nin Paris’te yaptığı 9 adet renkli taş baskı var.

Salvador Dali’nin gerçeküstü sanatının hayranı veya meraklısıysanız, İstanbul’daki Tophane-i Amire’de 23 Aralık 2011-26 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılacak olan Dali sergisini kaçırmayın.

Leave a Reply