Coco Chanel & Igor Stravinsky

Vizyondaki filmler veya çok satan kitaplar dışında, bazen eski bir kitapçıda ya da kimsenin bilmediği bir dvd dükkânında bulduğumuz kitaplardan ve filmlerden inanılmaz şeyler çıkabilir. Aslında ‘Coco Chanel & Igor Stravinsky’ ya da Türkçeye çevrilmiş haliyle ‘Büyük Aşk’ çok da bu filmlerde değil. Çünkü 2009 yılında Jan Kaunen’in yönettiği, Chris Greenhalgh’ın 2002 yılında yazdığı Coco & Igor adlı romanından senaryolaştırılan Coco Chanel & Igor Stravinsky: 2009 Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi oldu. Paris, 1913…

Kariyerinin henüz başlarında olan modacı Coco Chanel bir akşam Igor Stravinsky adlı Rus bestecinin hazırladığı bir operanın ilk gösterimine gider. Çağı için fazla aşkın bulunan eser, izleyici tarafından yuhalansa da Coco anlaşılma zorluğu içindeki bu müzisyenin notaları arasında yatan dehayı fark eder ve Stravinsky’den çok etkilenir. Igor’un ses uyumsuzluğundaki devrimci hareketi Coco’nun radikal fikirleriyle uyum içindedir. Coco kadının modasını demokratikleştirmek istiyordur, Igor’sa müziğin anlamını yeniden tanımlamak…  Ancak ünlü besteci evlidir ve çocukları vardır. Aralarında başlayan yasak ilişkide erkeğin bağımsız ve özgür ruhlu bir kadına, karısı yanı başındayken nasıl aşık olduğunu, bu ilişkinin psikolojilerini nasıl etkilediğini hatta kariyerlerinde bile hiç olmadıkları kadar ihtiraslı ve başarılı olduklarını görürüz. Igor yeni ve daha liberal müziği üzerinde çalışırken, Coco parfümcüsü Ernest Beaux ile efsanevi parfüm Chanel No.5 üzerinde çalışıyordur… Igor’un karısının Coco’ya yazdığı mektupta “Senin görünümüne, bağımsızlığına ne kadar hayran olsam da ahlaka bakışına saygı gösteremiyorum” diyecektir. Ama bu içinde bulunduğu durumdan dolayı, biraz bile olsa kendini kötü hissetmez Coco.

120 dk. olan film çok hızlı olmayan temposuyla ilerliyor fakat yer yer temponun iyice düşmesi filmden ara ara kopmaya neden olmuyor değil. Bunun dışında tabi ki Coco Chanel’in olduğu bir filmde elbiselere verilen önem inanılmaz. Muhteşem gece elbiseleri, etekler, şahane şapkalar derken bir an giysilere bakmaktan filmin akışını kaçırıyorsunuz. Türk sinema eleştirmenleri tarafından bu filme en olumsuz yaklaşım, Coco Chanel ve Igor Stravinsky arasındaki aşka yeterince detay katılmadığı ve hatta neredeyse bir aşk filmi olmadığı yönünde idi. Oysa ‘Coco Chanel & Igor Stravinsky’ isimli bir filme ‘Büyük Aşk’ gibi tamamen anlamsız ve alakasız bir isim ile yaklaşım en başında yanlıştır. Kaldı ki film zaten “bir aşk filmi” değil! Coco Chanel ve Igor Stravinsky’nin kariyerlerine özellikle odaklanan bir film… Filmdeki bu iki dahi arasında vuku bulan aşk, kariyerlerini ve hayatlarını derinden etkilediği için var. Film olağanüstü sanat yönetimi ile büyüleyici müzikler eşliğinde adeta kusursuz bir bale gösterisi niteliğinde.

İzleyecekler için şimdiden iyi seyirler.

 

Leave a Reply