21. Akbank Caz Festivali ile Şehirler Caz Halini Aldı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği, Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 21. yılında yine dopdolu. Bu yıl düzenlenen festivalin teması ve sloganı “Şehrin Caz Hali”. 13 Ekim – 3 Kasım 2011 tarihlerinde dünyaca ünlü caz sanatçılarını ülkemizde ağırlayacak olan Festival, zengin konser programının yanı sıra atölye çalışmaları, paneller, yarışmalar, cazlı brunch’lar ve Kampusta Caz konserleri ile caz solistleri ve nefesli enstrümanlara gönül verenlere yine görkemli ve kaçırılmayacak bir program sunacak. Festival kapsamında 13 Ekim’de Arild Andersen Trio konseri, birçok caz severin en heyecanla beklediği konser. Cemal Reşit Rey konser salonunda verilecek olan konser, aynı zamanda 21. Akbank Caz Festivali’nin açılış konseri olacak. Arild Andersen’e konserde İskoçyalı efsanevi saksafon ustası Tommy Smith ve İtalyan asıllı davulcu Paolo Vinaccia eşlik edecek. 21. Akbank Caz Festivali “Ustalar” bölümünde bu yıl Arild Andersen Trio’nun dışında Maffy Falay Sextet, Arto Tunçboyacıyan’s 1to3, Dusko Goykovich Quartet, Charles Llyod New Quartet ve Avishai Cohen “Seven Seas”’i ağırlıyor. Bu yıl ilk defa başlayacak olan “Kampus’ta Caz” etkinliği ile önceki yıllara göre çok daha fazla şehir dolaşılması ve böylece binlerce üniversite öğrencisinin cazla bir araya getirilmesi hedefleniyor. Örneğin; Türk Caz müziğinin en saygın ve önemli trompet sanatçılarından biri olarak kabul edilen İmer Demirer ”Kampus’ta Caz” konserleri serisiyle gençlerle bir araya gelecek. Ayrıca Türkiye’nin en yaratıcı bas gitaristlerinden biri olan Alp Ersönmez, usta müzisyenlerden oluşan bir kadro ile “Yazısız” albümünü ”Kampus’ta Caz” konserleri kapsamında seslendiriyor olacak.

Yeni nesil cazın en yetenekli müzisyenleri arasında gösterilen Vijay Iyer, Festival kapsamında trio’suyla beraber 18 Ekim 2011, Salı günü saat: 21.30’da Babylon sahnesinde olacak.  2010 yılında “en iyi enstrümantal caz albümü” kategorisinde Grammy’e aday gösterilen Vijay Iyer’a davulda Marcus Gilmore bas gitarda ise Stephen Crump eşlik edecek. 21. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise, İngiliz Kraliyet ailesi için konser veren ve Paul McCartney’in düğününde sahne alan, swing müziğinin efsane maestrosu Ray Gelato. Yüksek tempolu parçaları, fırtına gibi saksafon soloları ve orkestrasıyla her zaman müzikseverleri mutlu eden, klasik caz geleneğinin son temsilcilerinden Ray Gelato,  13 Ekim 2011, Perşembe günü saat: 22.30’da The Ray Gelato Giants ile Babylon sahnesinde olacak. Festival kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması” da 30 yaşını aşmamış amatör genç yeteneklere, Festival’in bir parçası olma ve profesyonel sanatçılarla birlikte sahnede Jam Session yapma imkânı sunacak.

Ankara’da oturup, İstanbul’a gidecek vakit bulamayan biz öğrenciler için ise ”Kampus’ta Caz” konserleri imdadımıza koşacak. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonun da 25 Ekim 2011 saat: 20.00 da, Kangroove, Quartet Muartet ve İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions gibi grupların yanı sıra, Tarkan ve Nil Karaibrahimgil’in de uzun yıllardır bas gitaristliğini yapan Türkiye’nin en yetenekli genç caz müzisyenlerinden Alp Ersönmez bizi bekliyor olacak. 2011 senesi içerisinde çıkardığı ve büyük ilgi gören ilk solo albümü “Yazısız” da yer alan parçaları yorumlayacağı “Kampus’ta Caz” konser serisinde Alp Ersönmez enerjik ve sıra dışı bir caz konseri performansına imza atacak.

21. Akbank Caz Festivali haberlerini ve programını akbanksanat.com ve akbankcaz.com adreslerinin yanı sıra facebook.com/AkbankSanat,  twitter.com/AkbankSanat adreslerinden takip edebilirsiniz.

Cazın ışığının, sizin ışığınızla buluşması dileğiyle…

Leave a Reply