16. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat Vakfı (TAKSAV), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün de destekleriyle, 18 – 28 Kasım 2011 tarihleri arasında tiyatro severlerle buluşacak. Ankara’da artık bir gelenek haline gelen ve büyük bir sanat şölenine dönüşen tiyatro festivali kültür ve sanata verilen değerin de önemli bir göstergesi. Tiyatronun nitelikli örneklerini izleyiciyle buluşturan festival, sanatseverlerin beslenmesine ve bizim gibi genç kuşakların kaliteli projelerle tanışmasına fırsat sunuyor. 18 Kasım Cuma günü saat 19.30’da DT Büyük Tiyatro – Opera’da yapılacak olan açılış töreni ve oyunu ile başlayacak olan festival tiyatro severlere dolu dolu bir on gün vaat ediyor. Festivale, 8 yurtdışı tiyatro grubu, 7 belediye şehir tiyatrosu, 5 üniversite tiyatro topluluğu, 38 özel ve amatör tiyatro topluluğu ve 5 çocuk tiyatrosu olmak üzere toplam 63 tiyatro topluluğu katılacak.

Festivalin ağır topları ise, 23 Kasım’da Akün Sahnesinde sahnelenecek olan Talimhane Tiyatrosu’nun “Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi…” adlı tiyatrosu, Semaver Kumpanya’nın hazırladığı ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nda izleyici ile buluşacak olan “Resmi Geçit” ve Tiyatro Gerçek’in sunduğu ve Şinasi Sahnesi’nde gösterilecek olan “Annem Yokken Çok Güleriz “. Bu üç tiyatronun ortak yanı ise üçünün de aynı gün ve aynı saatlerde olmaları. Festival programı yapılırken bu durum sanırım gözlerden kaçmış. Bu üç tiyatro’nun dışında, 20 Kasım günü saat 18.00’da Cüneyt Gökçer Çayyolu Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak olan Fransız “Demain L’Aurore” ise Ankara’da merakla beklenen müzikaller arasında yer alıyor.

Bu sene Festival kapsamında, 5 üniversite tiyatro topluluğu içinde Bilkent Üniversitesi Drama Atölyesi de bulunuyor. Bilkent Üniversitesi Drama Atölyesi, okulumuzda da beğeniyle izlenen “Kocasını Pişiren Kadın” adlı tiyatrosu ile 20 Kasım günü saat 20.00’da Ankara Sanat Tiyatrosu’nda izleyicileriyle buluşacak. 1996 yılından bu yana özel ve amatör tiyatro topluluklarının oyunlarını sahnelere taşımak, kucak dolusu emekle hazırlanan oyunlarla seyirci arasında köprü olabilmek amacıyla başlayan Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali bu yılda da aynı beklentileriyle açacak perdelerini Ankaralılara. Meraklılarına festival programı ve daha fazlası için; http://www.taksav.org/ ya da http://www.mybilet.com/taksav.php adreslerinden ulaşılabilir.

Leave a Reply