Başarılı bilgisayar oyunundan sonra, ilk olarak 2002’de sinemaya aktarılan Resident Evil serisi, bu türü seven izleyicileri sinemaya çekmeyi başarıyor ama giderek yeni film çekmekte zorlandıklarını düşünmeye başladım.

İlk üç filmiyle büyük başarı yakalayan seri, dördüncü filmle birlikte biraz konuda sıkıntı çekiyor gibi ve beşinci filmde de senaryonun önemini giderek azaltmış. “Resident Evil: Retribution” görselliğiyle diğer filmler kadar olmasa da genel olarak etkileyici ama film, içerik bakımından yüzeysel kalmış.

Konuyu özetlemek gerekirse Umbrella, dünyayı mahvetme planlarına hızla devam ediyor. T-virüsü, ele geçirdiği her insanı et yiyen zombilere dönüştürürken; güzel oyuncu Milla Jovovich’in canlandırdığı Alice ise insanlığı kurtarmak için hiç durmadan uğraşıyor.

Film, Umbrella tesisinde mahsur kalan Alice’in kurtulma çabasından ibaret.  Abartılı sahneler ve yaratıcılıktan yoksun diyaloglarıyla klasik bir film ortaya çıkmış ve sadece bekleneni seyirciye veren kurgunun da başarısız olması özellikle ilk üç filmiyle kendini kanıtlayan bu serinin izleyicisini hayal kırıklığına uğratıyor.

Paul W.S Anderson’ın yönetmenliği ve yapımcılığında çekilen filmde Milla Jovovich’e eşlik eden oyuncular ise; Michelle Rodriguez, Kevin Durand ve Bingbing Li.

Seri, 2002’den bu yana 700 milyon dolar hasılat elde etti ve dördüncü filmiyle de Türkiye’de ilk üç günde gişe rekoru kırmıştı.

Leave a Reply