Gösterildiği her ülkede büyük ilgi uyandıran dünyaca ünlü Body Worlds – Orijinal Vücut Dünyası – Yaşam Döngüsü Sergisi şimdi de Ankara’da!

Daha önce İstanbul’da meraklılarıyla buluşan ve 9 ay boyunca ziyaret edilen serginin Ankara’da da aynı ilgiyi çekmesi ümit ediliyor.

Yaşlısından gencine her kesime hitap eden bu sergide öldükten sonra bedenlerini bağışlayanların kadavra ve organları yer alıyor. Ziyaretçileri kendi bedeniyle daha da yakından tanıştıran Body Worlds, Alman bilim adamı ve anatomist Dr. Gunther von Hagens tarafından geliştirilen ve “plastinasyon” adıyla bilinen bir yöntem ile vücudumuzdaki kasları, damarları ve organları bozulmamış bir şekilde, rahatça görmemizi sağlıyor.

Serginin yaratıcısı anatomist Gunther von Hagens’in eşi ve kreatif tasarımcısı Angelina Whalley dünyanın çeşitli yerlerinde açılan sergiyi 35 milyondan fazla insanın ziyaret ettiğini söyledi ve sergi için şöyle konuştu: ”Yapılan bir ankete göre ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun daha sağlıklı bir yaşam sürdürme kararı alarak davranış biçimlerini değiştirdiği görüldü. Ziyaretçilerin yüzde 9’u daha az sigara içtiklerini veya bıraktıklarını, yüzde 33’ü daha sağlıklı beslendiklerini, yüzde 25’i ise daha fazla spor yaptıklarını dile getirdi.”

4 aylık bir süre zarfı boyunca açık kalması planlanan sergiyi yetişkinler 25, 6-18 yaş arasındakiler 19, öğrenciler ve 65 yaş üstündekiler ise 21 liraya Kentpark Alışveriş Merkezi’nde ziyaret edebiliyor.

Peki plastinasyon nedir?
Vücuttan çıkarılan sıvı ve yağların yerine likit plastik konularak kadavraların sertleştirilmesini ve bozulmasını önleyen yönteme ”Plastinasyon” adı veriliyor.
Gunther von Hagens tarafından geliştirilen yöntemle korunan kadavralar tıp eğitiminde de kullanılıyor.

Leave a Reply