Jim Jarmusch ve Vampirler

Müzikten, edebiyattan, tarihten ve çoğu zaman da Amerika’nın iç yüzünden beslenen, aynı zamanda sokaktaki sıradan insanları ve gündelik olayları filmlerine konu eden bağımsız, aykırı bir yönetmendir Jim Jarmusch. Onun karakterleri birbirlerinden bihaber; fakat aslında bir o kadar da birbirlerine tanıdıktırlar. En azından hepsinin paylaştığı bir duygu vardır: yalnızlık. Bu karakterler bazen Tom Waits, Neil Young, John Lurie gibi isimler olur, bazen de Arthur Rimbaud, William Blake, Samuel Beckett, Oscar Wilde, Nicholas Ray, Wim Wenders gibi sanatçıların ruhlarını taşırlar. Yönetmen böylece bize içinde aylak aylak dolaşacağımız renkli bir hayal dünyası yaratır ve sürekli olarak birilerinin peşinden sürükler, birilerinin hikâyelerini dinletir. Bu yüzden onun filmlerini izlerken gözümüzde büyüttüğümüz her şey bir anda küçülmeye ve belirsizleşmeye başlar.

Jarmusch’un yeni projesi ise biraz şaşırtıcı. Bu kez bir vampir filmi çekeceğini açıklayan yönetmenin sinema geçmişini düşününce her ne kadar filmin alıştığımız vampir filmlerine benzemeyeceğini varsaysak da, Jarmusch bu filmi uzun süreden beri çekmeyi hayal ettiğini ve çekimler için sabırsızlandığını açıklamış.

Filmin oyuncu kadrosu da seyirciyi heyecanlandırmaya yetecek gibi gözüküyor. Kesinleşen isimler şöyle: Jarmusch’un çalışmayı çok sevdiği ve en son The Chronicles of Narnia’da White Witch rolüyle karşımıza çıkan Tilda Swinton, X-Men’in Magneto’su Micheal Fassbender, Burton’ın Alice in Wonderland filminde Alice’i canlandıran Mia Wasikowska ve Elephant Man filmin’in John Merrick’i efsane John Hurt.

2012 başında çekimlerine başlanacak olan filmi ne zaman izleyeceğiz henüz bilinmez, fakat hem vampir filmi hayranları, hem de vampir filmleriyle pek ilgili olmayan; fakat ortada Jarmusch imzasını taşıyan bir eser varsa asla kaçırmam diyecek sinemaseverler şimdiden film hakkında sabırsızlanmaya ve çeşitli sinema platformlarında beklenti ve tahminlerini paylaşmaya başladı.

Leave a Reply