Black Books’u izleyen birçok kişi için Graham Linehan ismi tanıdıktır. Black Books’un da yapımında çok önemli bir rol almıştır bu dizinin yaratıcısı. Onun ve üç muhteşem oyuncusunun sayesinde ‘The It Crowd’ efsane olmayı hak etmiştir denebilir. İlk sezonu 2006 yılında yayınlanmış, arkasından hemen ikinci sezon ve üçüncü sezon yayınlanmıştır. 2009 yılında ise yeni bölümleri yayınlanmamıştır. 2010 yılında tekrar yayına dönüp, dördüncü sezonu yayınlanmıştır dizinin. Ardı ardına yayınlanan sezonlar izlendiğinde bu kısa ara fark edilmez bile, dizi de hiç bir gerileme yoktur. Fakat dizinin olası bir beşinci sezonu için pek umut beslememek lazım. Linehan, bir açıklamasında dizinin beşinci sezonu olmayacağını açıklamış. Her güzel dizi gibi fazla uzun tutulmadı bu da.

Konusu aslında dizinin herkese hitap etmemesine neden olmuştur diyebiliriz. Dizi, bilgi-işlem departmanında çalışan üç kişinin başından geçenleri anlatıyor. Bilgisayarla aranızın iyi olmasına gerek yok tabii ki bu diziyi izlemek için ama yine de bilgisayarla hiç ilglenmeyen insanların diziye pek ilgisi yok diyebilirim. Aslında dizi de birçok sahnesinde insanların bilgisayar konusundaki bilgisizliğiyle dalga geçiyor.

Diziyi izlemeden önce belki de pek ilginizi çekebilecek gibi durmayabilir ama en önemli şey ‘The It Crowd’a bir şans verip ilk bölümünü izlemeniz olacaktır. Birçok açıdan izlediğim en iyi komedi dizileri arasında ilk üçte yer alan bir dizi. Bazı sahneleri efsaneleşmiştir. İnternette bu sahnelerin videolarını çok rahat bulabilirsiniz. Spaced veya Black Books’a göre biraz daha hitap ettiği kesim dar olsa da gelmiş geçmiş en iyi komedi dizilerinden sayabiliriz ‘The It Crowd’ı.

Leave a Reply