TEK TIKLA OPERAYA GİTMEK VE MOZART’IN EN SEVDİĞİ OPERA ESERİ

Opera bir tür müzik midir? Yoksa müzikal, tiyatro veya bir tür canlandırma mıdır? Opera hakkında bu sorular genelde insanların arasında farklı formlara bürünerek değişik cevaplar eşliğinde dolaşır durur. Bana sorarsanız opera bu söylenenlerin hiçbiri değildir fakat hepsini de içinde barındırır. Bu tür varlıksal soruları bir kenara bırakıp biraz daha hem ruhumuzu hem de pandemi döneminin pek çok farklı yönden baskıladığı psikolojimizi dinlendirebileceğimiz “yeni normal” aktivitelerine yoğunlaşmak gerektiği düşüncesindeyim. Hayatımızın elektronikleştiği şu dönemlerde vakit geçirmek için aradığım farklı türlerde online aktivitelerden biri olan online opera etkinliğini burada paylaşmak istedim. Yüzlerce farklı sanatçının yüzlerce farklı opera eserinin ücretsiz olarak erişime açıldığı haberiyle geldim!

Teatro Massimo Palermo — DanielCiobanu
Teatro Massimo Palermo’dan bir görüntü

B&B Teatro Massimo Palermo, konser ve opera sahnesini hepimiz için erişime açtı ve yüzlerce farklı opera eserini dinleyebilme fırsatıyla bizleri buluşturdu. Her geçen gün içeriğindeki eser yelpazesini biraz daha genişleten bu platform bize aynı zamanda canlı performansları evimizden izleyebilme imkânını da sunuyor. Yalnızca opera değil, çeşitli online konserler ve hatta online bale dersleri bile bu platform üzerinden sanatseverlerle buluşturuluyor. Tek tıkla sanatın derin sularında yüzebilmek için gideceğiniz adres ise https://www.teatromassimo.it/eng/teatro-massimo-tv-495/.

The Operas of Mozart | The Great Courses

Tam bir sanat ziyafeti olan bu platformu keşfettikten hemen sonra içerisinde barındırdığı opera performanslarına da göz gezdirdim. O kadar fazla seçenek var ki eminim ki kendi sanat zevkinize göre bir şeyler mutlaka bulacaksınız. Ben de kendi sanat ihtiyacımı karşılayabilmek için gezinirken Mozart’ın Idomeneo operasıyla karşılaştım. Mozart’ın yalnızca klasik müzik sanatçısı olduğunu sanan insanların sayıca çok fazla olduğunun farkında olan biri olarak çok başarılı olan bu operasını sizle paylaşarak bu algının kırılmasında ufak da olsa bir katkım olsun istedim. Wolfgang Amadeus Mozart, yirmi iki tane birbirinden derin hikâyelere sahiplik eden opera eserinin çok başarılı yaratıcısı. Idomeneo da bunlardan bir tanesi ve hatta Mozart’ın en sevdiği operası. Ilia ile düşmanı Idomeneo’nun oğlu Idamente arasındaki imkânsız gibi görünen aşkın hikâyesi. Zorluklar ve nefret üzerine dayalı tanışıklıklarının nasıl tutkulu bir aşka dönüştüğünü anlatıyor. Kanımca, pek çok fiziki savaşın yanı sıra iki farklı psikolojik savaşın da varlığını hissettiriyor Mozart: Savaş tutsağı olarak Girit’e getirilen Prenses Ilia’nın, düşmanının oğluna barındırdığı derin hisleri kendine ve çevresindekilere itiraf etmek için verdiği iç savaş ve öte yandan başka bir kral olan Agamemnon’un kızı Elektra ile sözlü Idamente’nin gerçek aşkı için babasına karşı gelmesi ile aralarında artan gerilim. Bütün bu ruhi ve fiziki gerilimler Mozart’ın müziğiyle seyirciye buram buram yansıtılıyor.

Idomeneo di Mozart debutta al Teatro Massimo di Palermo – Connessi ...

Bir sanatseverin hayatına sığdıracağı sanat eserlerinden birinin Mozart’a ait olacağından kuşku duymuyorum. Eminim ki her sanatsever, hayatı boyunca bir kere dahi olsa Mozart’ın dokunuşuna sahip bir eserle karşılaşmıştır veya karşılaşacaktır. Sanat için bu denli önemli bir yere sahip olan Mozart’ın en sevdiği operasını bambaşka bir ülkede ve kilometreler öteden izleyebilme imkânına sahip olma düşüncesi gerçekten heyecan verici. Kaldı ki B&B Teatro Massimo Palermoda o kadar fazla opera performansı ve konser seçeneği var ki aradığınız performans Idomeneo olmasa bile aramaktan vazgeçmeyin. Siz de zihninizdeki yorgunluğa karşı operanın iyileştirici ve dinlendirici gücü ile savaşın.

Kaynakça:

https://www.teatromassimo.it/eng/teatro-massimo-tv-495/

Leave a Reply