GÖRME ENGELİNDEN ENGELSİZ RESSAMLIĞA: EŞREF ARMAĞAN

Merhaba sevgili GazeteBilkent okurları. Yepyeni keyifli bir içeriğe daha hoş geldiniz! Bu yazımda Türk sanatçılardan birini sizlere tanıtarak Türkiye’de sanata dair olan kaliteli işlere ve belki de yeterince kıymet görmeyen yeteneklere dikkat çekmek istiyorum. Bu bağlamda gözlerinin yerini elleri ve dokunma duyusu alan, cisimleri yalnızca dokunarak resmeden ressamımız Eşref Armağan’dan bahsedeceğim.

Eşref Armağan, 1953’te İstanbul’da dünyaya gelmiş doğuştan görme engelli bir çocukken engelleri avantaja çevirmeye karar vermiş. Henüz çocukken meraklı ve sorgulayıcı kişiliği ile karanlık dünyasını keşfe çıkmış, kendi kendinin aydınlığı olmuş. Öyle ki, henüz 6 yaşındayken çıktığı bu keşifte dokunduğu cisimlerin kabartmalarından yola çıkarak bu cisimleri resmetmeye başlamış. Bu noktada en büyük desteği babasından görerek babasının kendi için boyama kitabı alması ve birtakım şekiller çizip bunların etrafını çivilemesi sayesinde aydınlığı bulmak için çıktığı yolculukta kendine en yakınından bir yol arkadaşı edinmiş.

Eşref Armağan’ın ressamlık için attığı ilk adımlarda beni en çok etkileyen nokta renkleri nasıl keşfettiği oldu. Babası, renkleri anlayabilmesi için boya kalemlerini belirli bir sıraya göre dizmiş ve Armağan da bu şekilde renkleri ezberlemiş. En ilginci ise sanatçının bugün hala renkli kalemleri aynı sırayla dizerek kullanması. Aslında çocukluğunun en karanlık günlerinde sanata gönül vererek dokunma duyusuyla kendi kendine göz olmuş, bütün hayatını etkileyecek türden alışkanlıklar edinmiş ve çizime başlamasıyla ucundan yakaladığı ışığı yaşamının her yerine yaymayı başarmış.

Başka bir ilgi çekici nokta da sanatçının resimlerine gölge eklemeyi nasıl başardığı olarak karşımıza çıkıyor. Bu açıdan da aslında soru sormaktan ve öğrenmekten çekinmeyen kişiliği ön plana çıkarak bir başarı hikâyesi oluşturuyor. “Gölge ne renktir?”, “Işık nasıl eklenir?” şeklinde birçok soru sorarak bunların cevabını öğrenmeye çalışması ile karanlığın siyah ve aydınlığın ise beyaz renk ile gösterilebileceğini keşfetmiş ve bu bilgileri resimlerine aktarmış. Bu noktada akıllara gelebilecek bir soru, Armağan’ın edindiği bilgileri nasıl başarıyla gerçek hayata geçirebildiği olabilir. Belirtmek isterim ki ne kadar yetenekli veya ne kadar zeki olsak da bu özelliklerimizin tek başına bir anlam ifade etmesini beklemek hayalî bir beklenti olacaktır. Bu tür özelliklerin yanında bulunması gereken özellikler çalışmak, azmetmek ve istemektir. Eşref Armağan’ın da bugün çok başarılı ve takdir edilen bir sanatçı olmasının kapalı kapılarının arkasında çok çalışması, yılmadan ve vazgeçmeden azimle hareket etmesi ve çok, belki de hepimizden daha çok istemesi ve hayal etmesi bulunuyor. Ünlü ressam, çok yetenekli olmasına rağmen bu yeteneği başarıya dönüştürmesi için Marmara Üniversitesi resim öğretmenlerinden kendisine gölgeler ve perspektif açısından yardım etmesini isteyerek büyüleyen hikâyesi için büyük bir adım atmış ve sonunda başarıya ulaşmış.

Parmaklarıyla Gören Dahi Ressamımız Eşref Armağan'ın Engel Tanımayan Yaşam  Öyküsü | ListeList.com
Parmakları İle Gören Ressam, Eşref Armağan | neobilgi?
esref armagan | Ilusão óptica, Galerias, Ilusão de ótica

Uzun yıllardır çok başarılı eserlere imza atmış olan Eşref Armağan’ın resimleri yalnızca Türkiye’de değil; Amerika, İtalya, Çin gibi pek çok ülkede sergilenerek beğenileri üstüne toplamıştır. Hikâyesi ile diğer sanatçılardan farklılaşan Armağan’ı; Discovery Channel, “Real Super Humans” (Gerçek Süper İnsanlar) belgeselinde insanlara tanıtmış ve ayrıca Armağan, “The Colors of Darkness” (Karanlığın Renkleri) isimli ödüllü belgesele de konu olmuştur.

Sözüm o ki Eşref Armağan, Türk sanatı için tam anlamıyla bir gurur kaynağı. Hem azim, çaba ve istek ile başaramayacağımız hiçbir şeyin olmadığını hem de asıl engelin kendimiz olduğunu göstererek hepimize çok kıymetli bir ders veriyor. Yeni bir yıla başlarken gelin hep birlikte biz de Eşref Armağan ve onun gibi daha pek çok “engelsiz” sanatçıdan ilham alarak, isteklerimizi ve yapabileceklerimizi ertelemeyelim. Başarıya giden yolda keşfe çıkmaktan, hata yapmaktan ve öğrenmekten çekinmeyelim. Unutmayın, azmin aşamadığı hiçbir engel yoktur. Hepimizin kendi engellerini kaldırmak için adım atmaktan korkmayacağı bir yıl diliyorum. Mutlu yıllar!

Eşref Armağanın hikâyesini kendi ağzından dinlemek isteyenler için: https://www.youtube.com/watch?v=rnz9R5wDj4w

KAYNAKÇA:

https://ceotudent.com/dokunarak-dunyayi-goren-resmeden-gorme-engelli-ressam-esref-armagan

Leave a Reply