Kendisini diğerlerinden fersah adım öne çıkartan sıra dışı çizgisi, insanı düşsel bir ayine sürükleyen sesi ve derin sözleriyle karşımıza çıkmıştı Mori 2008’de.

“Hayvanlar” adını taşıyordu ilk albümü ve ülkemizde alternatif müzik alanında çığır açacaktı. Albümün çıkış şarkısı “Aslında Bir Konu Var”ın  yaratıcı; sade ve özü sözü bir klibi, binlerce kişinin dikkatini çekmişti ve insanlar ‘Bu ne güzel anlatım, bu efsunlu ses de kimin?’ diyerek Yasemin Mori adına ulaşmışlardı. Albüm dokuz şarkıdan oluşuyordu ve bir keşfeden bir daha bırakamıyordu dinlemeyi. O zamandan bu zamana dört yıl geçti ve takipçileri Kasım 2011’den beri çıkışı ertelenen yeni albüm için sabırlarını ve umutlarını kaybetmişlerdi ama neyse ki bu ruhu zengin şarkılar, 5 Ekim’de raflardaki yerini aldı.

“Deli Bando”, beklemeye, dinlemeye, üzerine düşünmeye, sözleri ezberlemeye yani çok sevmeye değer bir albüm. Yasemin gibi, müzisyenleri gibi ve dinleyicileri gibi, deli.  Biraz daha sert ve daha güçlü önceki albüme göre. Sözlerin tamamı Mori’ye ait ve yine oldukça soyut ve felsefik; yani sorgulamayana ‘deli saçması’, irdeleyene ‘bilgece’.

Adları bile şiirsel olan on parça şu şekilde sıralanıyor: “Muşta”, “Geronimo”, “Deli Bando”, “Üzerimde Kehanetin”, “Dünya”, “Venüs’te Uyandım” ( Adını Sen Koy,) “Işığa Geldi Çocuklar”, “Uçurumlar”, “Ustura ( Kırmızı Kurnaz Tilki )” ve “Sen Beni Sokaklardan Say”.

Albümün düzenlemelerde Yasemin Mori; Korhan Futacı, Barlas Tan Özemek isimleri var ve özellikle Korhan Futacı, albüme damgasını hem müzikal yeteneği hem de orkestrasının görkemiyle vurmuş durumda. Boğaziçi Caz Korosu da Yasemin’e desteğini her zamanki gibi ihmal etmiyor. Kapak fotoğrafı ve diğer fotoğraflar harika. Albümün ana teması varoluş ama daha birçok sorunun izinden gidiyor. Anlamı kovalayan bambaşka bir yolculuğa çıkmak isterseniz; Yasemin Mori ve bandosu, olabilecek en akıllı delilikle size eşlik etmeye hazır; çekim gücüne inanamayacaksınız. Canlı dinlemek isterseniz, lansman konseri de yarın Jolly Joker’de.

Zaman kaybetmeden, ışığa gelin!

http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Deli_Bando/268362/albums/3164648

“Işığa geldi çocuklar bir bir
Kelebeklerin renklerine dolandı bir gün
Mavi sularda bakıların oynaştığı felekten bir ilk gün
Gökyüzünün altında bir gece,
Sevginin gözünden gördüler dünyayı.
Senin kollarına kavuştuğumda,
Bir tek ben biliyorum
Senin ne kadar güzel koktuğunu…”

Leave a Reply