Yaşamını Yarat!

Kendi hayatınızın senaristi olmak ister miydiniz? Cevabınız evetse, Heather McElhatton’ın yazdığı, April yayıncılık imzalı popüler kitap ‘Şahane Hatalar’ sizin için biçilmiş kaftan.

Bugünlerde, kitapçılardaki ‘çok satanlar’ ya da ‘en yeniler’ raflarında okurlarla buluşmayı bekleyen Şahane Hatalar’ da -diğerlerinden farklı olarak- bu defa başrolde siz varsınız. Kendi maceranızı yaratmanız için yapmanız gerekense oldukça basit: Kitabı sıradan bir romanmışçasına ilk sayfadan okumaya başlıyorsunuz, ta ki ilk yol ayrımına gelene kadar. Bu yol ayrımı, sizi bir seçim yapmaya zorlayacak ve o andan itibaren yaptığınız her bir seçim bambaşka dünyaların kapısını açacak. Asla tahmin edemeyeceğiniz, oldukça ilginç onlarca sonun yer aldığı kitapta, bu yöntemle ilerleyerek hayatınızın rotasını çizecek, maceradan maceraya atlarken zaman zaman gülüp eğlenecek, zaman zaman da hayal kırıklığı yaşayarak tercihlerinizden pişman olacaksınız. Hayat da bu değil midir zaten? Üstelik bu sefer, geri dönüp yeniden başlama şansınız da var, hem de defalarca. Zira yazara göre de, kitabın cazibesi bu noktadan geliyor.

Bir karar vermeniz gerektiğinde, ister ‘Kitapta başıma geleni gerçekte tecrübe etsem nasıl bir tutum sergilerdim?’ diyerek ilerleyin ve şimdiye kadarki duruşunuzun sizi nereye götüreceğini görün; ister normalde tercih edeceğiniz şıkkın aksini tercih ederek ‘Olduğumdan tamamen zıt biri olsaydım her şey nasıl değişirdi?’  sorusunun cevabını arayarak doğru ve yanlışlarınızı keşfedin. Peşinden gidecekleriniz veya vazgeçtikleriniz sizi  bir köşkün efendisi yapabilir, New York’da bir karavanda öldürebilir, İzlanda’daki bir köyün delisi olarak ünlendirebilir ya da orkide çiftlikleri ve sinekkuşu sığınakları açan çevreci birine dönüşmenizi sağlayabilir. Ne olursa olsun, kaderinizi baştan yazarken dizginler tamamen sizin elinizde olacak. Böyle bir fırsatı kaçırmayı istemezsiniz değil mi?

Bu kitapla bir yolculuktayken hoşça vakit geçirebilir, arkadaşlarınızlayken şıkları tartışarak ilerleyebilir veya sırayla denerken hanginizin mutlu sona varacağı konusunda iddialaşabilir; ya da bir çalışmanın ardından verdiğiniz molada aklınızın alamayacağı kadar değişik bir serüveni tadarken yorgunluğunuzu giderebilirsiniz. Kitabın 640 sayfa olması sakın gözünüzü korkutmasın, bir sona varmanız fazla zamanınızı almayacak; ilk defada tadı damağınızda kaldığında da sizi birbirinden yaratıcı başka hikayeler bekliyor olacak!

Şimdi seçim sizin.

Yaşamınızı yaratmaya hazırsanız, yazarın size tek diyebileceği iyilik adına yaptığınız her tercihin sizi aydınlığa çıkarmayacağı gibi, yaptığınız her hatanın da size felakete sürüklemeyeceği.

Bol şans!

Leave a Reply