Tayfa Sefere Çıktı!

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bu satırlarının izinden giden Tayfa, kapılarını mavi kuşlara açtı. Şimdi sıra ellerimizi bahara uzatmakta. Peki, neden bunu yapalım diyorsanız; işte Tayfa’nın öyküsü.

Tayfa, adı üstünde, onların deyimiyle ‘aynı rüyayı gören, birlikte yürümek isteyen bir grup insanın’ gerçeğe dönüşen ortak hayali. Bu kitapsever dostlar; hem aralarındaki güçlü sevgi ve bağdan, hem de hayallerine olan inançlarından güç alarak büyük bir özveriyle aylar sonunda benzersiz bir mekan ortaya çıkardılar. Hem de hepimizin az ya da çok yolunun düştüğü ama zaman geçirmek için özgün ve ‘bizden’ yerleri pek bulamadığımız Kızılay’da!
Oluşum sürecinde; ‘Biz nasıl bir yer isterdik?’ sorusuyla hareket eden Tayfa ekibi, ‘Diğer kafeler ya da diğer kitapçılar gibi olmasın.’ diye düşünüp çok uğraştıklarını, yarattıklarını görmek için tüm yolcuları beklediklerinin haberini veriyor.
Selanik Caddesi’nde oldukça kolay bulunabilecek bir adrese sahip olan kafe; ekipteki ince eleyip sık dokuyan, geniş düşünen insanların yaratıcı bakış açılarının etkisiyle; çok ilgi çekici ve değişik bir tasarıma sahip. Kafeden içeri girdikten sonra attığınız her adımda bütün detaylarla ne kadar uğraşılmış olduğu göze çarpıyor ve ister istemez etkileniyorsunuz. Özenle seçilmiş kitaplıklardan masalara, logolardan tablolara ve hatta tabaklara kadar her şey oldukça estetik gözüküyor. Çocuklar için ayrıca düşünülmüş ve sadece onların servisine konulan özel bardaklar da miniklerin iştahını açıyor.

Tayfa yeni dostlarına neler mi sunuyor?

Bu soruya cevap verirken ilk akla gelen tabii ki kitaplar olacaktır. Daha önce hiç görmediğiniz, sırf kapağıyla ya da adıyla bile ilginizi çekecek onlarca kitabın yanı sıra; ünlü klasikleri de Tayfa’da bulabilir; ister orada kahvenizi yudumlarken sayfalarını karıştırabilir, isterseniz uygun fiyatlarla satın alıp kendinize hoş bir anı hediye edebilirsiniz. Ben ilk seferde tercihimi, uzun zamandır okumak istediğim ama bir türlü sıra gelmeyen  ünlü roman ‘Aylak Adam’ dan yana kullandım.Unutmadan söyleyelim; çocuklar için de ayrı bir kitap bölümü var. Bu bölümde, Küçük Prens’ten Yunan Çocuk Masalları’na kadar birçok eser mevcut.

Kitapların dışında; geniş bir dergi yelpazesini de kafede bulmak mümkün. Şöyle bir göz attığınızda, sıradan kitapçılarda bulamayacağınız ama mutlaka size hitap edecek yayınları raflarda görmeniz an meselesi olacak. Ben; ‘Baykuş’ adında, önceden haberdar olmadığım, çok farklı ve doyurucu bir felsefe dergisi serisini keşfettim!

Zengin menüsü ve özellikle de birbirinden güzel tatlılarıyla; ister yalnız ister arkadaşlarınız, isterseniz de ailenizle hoş zaman geçirebilirsiniz. Bir yandan sohbet ederken bir yandan da kulaklarınızın pasını silen ve size dinlendiren huzurlu müziklerin etkisiyle rahatlayabilir ya da kitap-kahve-tatlı üçlüsünün kollarına kendinizi bırakarak hem ruhunuzu hem de karnınızı doyurabilirsiniz.

Dahası da var; dilerseniz her masada bulunan boya kalemleriyle resimler çizebilir, eğlenerek çocukluğunuza dönebilir ya da kendinizi evinizde gibi hissederek iç dünyanıza dalıp onu resmedebilirsiniz. Hele sıkılgan miniklerin keyifli zaman geçirmesi ve hayal güçlerini geliştirmesi için daha iyisi olabilir mi?
Kitapkafenin bu temel özelliklerinin dışında gerçekleştireceği; bir dizi etkinlik daha yolda. İyisi mi siz; seferi kaçırmayın ve bir an önce tayfadan olun; birbirinden canayakın insanların arasında mutluluğun, biz onu uzaklarda ararken, sadece içinizi ısıtan bir fincan  kahve ve bir güzel kitaptan pekala ibaret olabileceğini görün.
Yabancı değil de sıcak bir ortamda yer almak isterseniz, Tayfa diğer yolcularıyla şuralarda:

Selanik Caddesi 82/32 Kızılay
http://www.facebook.com/tayfa.kitapkafe
Henüz yapım aşamasında: http://www.tayfa.com.tr/

Leave a Reply