Kafasında Böceklerden Fazlası Var: Yunus Günçe Röportajı

O; komedyen, mizahçı, dj, sunucu, oyuncu, amca, dayı, evlat, kardeş…

Bu hafta Yunus Günçe ile bir röportaj gerçekleştirdik.

“Kafamda Böcekler Var” diyor ama aslında daha fazlası var onda. Her telden konuştuk, stand up’tan tiyatroya, televizyondan radyoya… Neler yapıyor, neler yapmak istiyor, neleri beğeniyor; hepsini anlattı ve ortaya neşeli, dobra dobra bir söyleşi çıktı. İşte o güzel söyleşi!

 

GazeteBilkent: Tiyatro Festivali kapsamında Şinasi Sahnesi’nde idiniz. Nasıl bir oyun “Yok Böyle Bir Kız?”, oynadığınız karakterle ilgili neler söylemek istersiniz? Ankara’yı, Ankara seyircisini nasıl buldunuz?

Yok Böyle Bir Kız’ı izlemek, iyi bir “Friends” bölümü izlemek gibi. Pozitif bir oyun. Mizah seviyesi oldukça yüksek; kıvrak, tempolu ve samimi. Ankara seyircisi gerçekten başkaymış, simidi gibi. (Gülüyor)  Çok güzellerdi. Umarım “Kafamda Böcekler Var” ile standup’a geldiğim zaman da beni yalnız bırakmazlar.

 

GazeteBilkent: Tiyatronun sizdeki yeri nedir? Başka bir tiyatro oyununda da sizi görebilecek miyiz önümüzdeki aylarda?

Bu oyun, özelinde tiyatro yapmak çok heyecan verici. İyi  oyunlar izlemek bana hep keyif verir, beni umutlandırır. Zira maalesef ülkemizde çıta çok düşük.  Avamlık, yozluk çok daha baskın. Butik özel tiyatrolarda çok güzel oyunlar izliyorum. Çok sert, çok dramatik bir oyunda oynamak isterim.

 

GazeteBilkent: Bikafalar.com’da Yunus Günçe Rehab adlı söyleşi programınız var. Samimi, doğal bir sohbet ortamı görüyoruz, bu da çok hoşumuza gidiyor. Böyle bir konsept nasıl aklınıza geldi?  Bikafalar.com hoş bir site, nasıl bir araya geldiniz?

Kader. (Gülüyor.)  Televizyona hazırlanıyorum aslında. Televizyonda yapmak istediğim, yapabileceğim programın küçük bir ön gösterimi REHAB.  Biz de hastasıyız.

 

GazeteBilkent: “Kafamda Böcekler Var” isimli stand up gösteriniz uzun süredir devam ediyor. Gösterinin adı oldukça dikkat çekici. Neden bu ismi seçtiniz?

Aslında yeni başladım “Kafamda Böcekler Var”a; yavaş yavaş istediğim kıvama geliyor hem KBV, hem oyun. Kafamda Böcekler Var bir isim değil, bir durum, bir özet; hayatımın özeti.

 

GazeteBilkent: “Zaten Yunus da bir “komedyen” değil. Sadece “komik” olamayacak kadar meselesi var hayatla, işiyle, ünlülerle, ünün kendisiyle…” diyor stand up ınızın tanıtım metninde. Komedyen sıfatını basit mi buluyorsunuz?

Hayır. Sadece komedyen olmayı yetersiz buluyorum; kendim için elbette. Unvanlar peşinde değilim. Nerede, ne zaman, ne olmam gerekiyorsa o oluyorum. Komedyen, mizahçı, dj, sunucu, oyuncu, amca, dayı, evlat, kardeş...

 

GazeteBilkent: Kafamda Böcekler Var’ı (KBV) yeni nesil stand-up olarak nitelendiriyorsunuz. Nedir yeni nesil stand up? Komedi dendiğinde aklınızda nasıl bir algı oluşuyor?

KBV kendini sürekli güncelliyor, hayat gibi. Bir metni oynamıyorum ben. Çıkıyorum, anlatıyorum. Şaklabanlık yapmadan; seyircinin zekâsına güvenerek. Benim için komedi; zekâ ve özgünlük demek. Bunlar varsa, sorun yok.

 

GazeteBilkent: Aynı isimde bir blogunuz da var. Yazmayı çok sever misiniz? Siyasi gündem konulu yazılar var üstlerde en çok, siyasetle ilişkiniz hep yakın mıdır?

Yazmak, anlatmak, konuşmak,dövmelerim… Hepsi kendimi ifade etmek için. Bu uğurda her şeyi, her yeri kullanırım. Siyasi görüşüm yok, dünya görüşüm var. Doğru var, yanlış var. Hayatımı, işimi; adam gibi, düzgün, saygın yapmaya çalışıyorum.

GazeteBilkent: Önceleri sizi televizyonda daha çok görüyorken artık daha internet ağırlıklı işlere kaydınız. Televizyonu özlediniz mi ya da artık kendinize daha mı uzak buluyorsunuz?

Televizyona küsmedim, niye küseyim? O küstü bana biraz. Her şeyin zamanı var, benim zamanım da gelir belki bir gün?

 

GazeteBilkent: Radyo programı yapmaya devam edecek misiniz?

Şu an yapmıyorum radyo programı ama çok isterim yapmak. Başkalarının da istemesi lazım, benim radyom yok çünkü.

 

GazeteBilkent: Bir münazara yarışması olan “Beni İkna Et”i sundunuz. İlgi çekici, değişik bir formattı. Siz insanları ikna etmekte nasılsınız?

Ben uğraşmam kimseyi ikna etmeye. Zamanım kıymetlidir. Yaparım, söylerim, devam ederim; kimseyi bekleyemem.

 

GazeteBilkent: Sporun hayatınızda önemli bir yerde olduğunu biliyoruz, spor içerikli bir program da yaptınız. En son keşfettiğiniz spor nedir?

Benim sporum daima NBA’dir. Ayrıca F1’e de düşkünüm. Futbol, Avrupa düzeyinde ilgimi çeker. Türkiye’de ne futbol; ne futbolcu beni kandıramaz, tavlayamaz, izler geçerim. Spor yapmadığım zaman spor izlerim. En son keşfettiğim spor rodeo!

 

GazeteBilkent: Oyunlar, filmler, diziler, programlar… Siz en çok kimleri takip edersiniz? Bu yıl kültür sanat etkinliklerinde sizi en çok etkileyen nelerdi, kimlerdi?

Yurtdışından besleniyorum çoğunlukla. Güzel şeyler oluyor ülkemizde de, ama az. Olanları yakalamaya çalışıyorum, Rock’n Coke mesela.

 

GazeteBilkent: 2013’ün son ayına girmek üzereyiz, sizin için nasıl bir yıldı? Yeni yılda dâhil olacağınız yeni projeler var mı?

Fena değildi 2013. 2014 benim! (Gülüyor.) Kimse kusura bakmasın.

 

GazeteBilkent: Bizi geri çevirmeyip sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyor, enerjinizin hep böyle kalmasını diliyoruz.

Eyvallah.

Leave a Reply