Bu hafta müzik marketlerde yerini alan iki Türk Pop albümü var. Bunlardan birisi rüştünü onca albümü ve sahnesiyle çoktan ispatlamış ve yıllardır çok sağlam bir hayran kitlesine sahip olan Kenan Doğulu’nun ‘Aşka Türlü Şeyler’ adlı albümü; bir diğeriyse kendine özgü tarzıyla her yeni adımını ve şarkısını merak ettiren Nil Karaibrahimgil’in enteresan bir kapağa sahip olan ‘Ben Buraya Çıplak Geldim’i.

İçeriklerden bahsedecek olursak: Yılmaz Erdoğan’ın isim babası olduğu Aşka Türlü Şeyler’de, günümüzde çoğu sanatçının zar zor single çıkarabildiği bir dönemde, tam 16 şarkı yer almakta. Birkaç şarkıya çoktan aşina olduk bile. Bir süre önce dinleme imkânı bulduğumuz ve internette kısacık bir sürede tıklanma rekorları kıran ‘Bal Gibi’,  ondan da önce duyduğumuz enerjik şarkı ‘Şans Meleğim’, Ozan Doğulu’nun albümünde de bulunan ve bizi dertlerimizden uzaklaştırıp neşelendiren ‘Geçer’, bir diğer popüler şarkı ‘Doktor’  ve son olarak Anadolu Kartalları filminden bildiğimiz ‘Güle Güle’.  Bunların dışında, ‘Aşka Türlü Şeyler’, ‘Bir İleri Bir Geri’, ‘Şeytan Tüyü’, ‘Kardan Kadın’, ‘Rica’, ‘Zevk Alalım’, ‘ Tencere Kapak’, ‘Bisiklet’, ‘ Hayırdır İnşallah’, ‘İstanbul’ ve ‘Kalp Kalbe Karşı’ adlı parçalar da bu güzel albümde mevcut.  Bilindik olanların haricinde, ‘Bisiklet’ çok beğenildi gibi gözüküyor.  İyimser, insanı eğlendiren, sözleri çok çabuk akılda kalan bir parça. Benim en beğendiğim ise daha yavaş ve romantik bir şarkı olan ‘Kardan Kadın’, insanı derinden vuruyor. ‘Tencere Kapak’, ‘Şeytan Tüyü’ ve ‘Rica’ da beni biraz daha çok etkileyenlerden.  ‘İstanbul’ ise değişik olmuş, bu şehri bir de Kenan Doğulu’nun gözünden görmek isterseniz atlamayın derim. Tüm şarkıların sözleri; alışıldığı gibi, kendisine ait. İlk dinleyişten sonra diyebileceklerim bunlar, zamanla hepsinin çok sevileceğinden şüphem yok. Darısı konserlerde dinleyip, bir ağızdan söylemekte!

Özgür kızımız Nil’in albümünü de haftalardır bekliyordum.  Çocukluğumdan beri beni şarkılarıyla mutlu eden ve şarkı sözleri bazen basit ya da çocuksu gelse de yaratıcılığı nedeniyle benimsediğim, takip ettiğim bir isim Nil Karaibrahimgil. Her zaman farklı, her zaman yeni. Ruhunda barındırdığı ve sürekli çoğalan mini mini sayısız matruşkada durmadan çeşitli konularda fikir, hayal, söz üreten; dünyasında sınır tanımayan sanatçının albümünün adı bile değişik: ‘Ben Buraya Çıplak Geldim’.

Albüm çıkmadan önce, Twitter’dan her gün TTNET işbirliğiyle yeni bir şarkının mini klibini yayınlayıp hiçbir şarkısını öksüz bırakmayarak yine özgün bir uygulamaya imza atmış oldu. Şarkı listesi şu şekilde; ‘”He-man”, “Ben Buraya Çıplak Geldim”, “İstanbuldayım”, “Kazablanka”,  daha önce single olarak duyduğumuz “Hakkında Her Şeyi Duymak İstiyorum“, “Ay Gız Uyan!” ,”Kader Efendi”, “Nesi Var?”, “Allahımı Şaşırıcam”, Yürüdün mü?” ve sürpriz olarak “İstanbul’da Sonbahar”. Aralarından ‘He-man’ galiba en kendinden geçmişi. ‘İstanbuldayım’ benim çok sevdiğim bir parça oldu; birkaç hafta önceye kadar vizyonda olan ‘Pazarları Hiç Sevmem’ filmi için yazılan bir şarkı. ‘Ben Buraya Çıplak Geldim’, ‘Seviyorum Sevmiyorum’ gibi kıpır kıpır ve klibi de televizyonlarda dönmekte. Birkaç gündür dilimde dolanıp duran ise ‘Kazablanka’; bu şarkının garip bir büyüsü var, insanı içine çekiyor.  ‘Yürüdün mü’ de naïf bir havaya sahip.

Bu hafta çıkan albümlerden ikisi işte böyle. Yan yana rafları paylaşan Nil ve Kenan Doğulu, bence dinlenmeyi hak ediyor.  Kalitesini hiç bozmayan Kenan ve benzerinin günümüz Türk Popunda olmadığı Nil sizİ çağırıyor; onlara kulak verin!

Leave a Reply