Fantastik Günler İçin ‘Fantasturka’ Ankara’da

1950’lerden günümüze kadar çekilen yerli filmlerden seçkilerin sunulacağı ‘Fantasturka’; yani ‘Türk İşi Fantastik Filmler Festivali’ bu sene 3. kez düzenleniyor.

12115380

2011 yılından bu yana Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen ‘Türk İşi Fantastik Filmler Festivali’; ‘Türkiye’nin En Kült Festivali’ sloganı ile hareket ediyor ve bizlere bir dönemin fantastik Türk filmlerini yeniden beyaz perdede izleme şansı tanıyor. Fantasturka boyunca, 1950’lerden günümüze kadar herhangi bir zamanda çekilmiş; ancak çoğu izleyici ile karşılaşma şansı edinememiş üç bine yakın filmin arasından seçilmiş yapımlar gösterilecek. On iki filmi barındıran ‘Türk İşi Fantastik Filmler’ seçkisinin yanı sıra, ‘Türk işi Western-Kovboy-Aksiyon’ temalı bazı yapımları da izleyebileceğiz. 

12- 13- 14 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul’da festival meraklılarıyla buluşacak olan ‘Fantasturka’, 17-18-19-20 Aralık 2014 tarihlerinde ise Ankara’da olacak. Festival, her yıl farklı bir şehri gösterim programına ekleyecek.

e0a10fa4-0d78-4670-afd5-de139b03e4df

Festivalde filmlerin dışında, bazı yenilikler de bizi bekliyor. Fantasturka’nın sosyal medyadaki hesapları aracılığıyla, ‘Türk İşi Fantastik Hikâye’ isminde bir öykü katılımcılar ve sosyal medya takipçileri ile beraber yazılacak, usta isimlerin elinden geçmesinin ardından son haliyle festivalin son gününde yayınlanacak.

Yapılan bir diğer proje ise, sinemamızdaki bu tür filmlerin yeniden çizilerek uyarlanması. Mehmet Volkan Çomak tarafından gerçekleştirilen bu projede, 1975 yapımı olan ve Çetin İnanç’ın yönetmenliğini yaptığı bir Hollywood uyarlaması olan ‘Vahşi Kan’; baştan çizilerek yorumlandı ve festivalin tanıtım filmi haline getirildi. Katılımcılar, program günleri boyunca bu film gibi birçok fantastik film uyarlamaları ve çizim örneklerini görme fırsatı bulacak.

Fantasturka’da gösterilecek filmlerden bazıları şöyle olacak: ‘Atını Seven Kovboy’ (Aram Gülyüz-1974), 2Drakula İstanbul’da (Mehmet Muhtar-1953), ‘Kara Murat Şeyh Gabbara Karşı’ (Ernst Hofbauer, Natuk Baytan-1976), ‘Sihirbazlar Kralı Mandrake Killing’in Peşinde’ (Oksal Pekmezoğlu- 1967), ‘Tarkan Altın Madalyon’ (Mehmet Aslan- 1972), ‘Yılmayan Şeytan’ (Yılmaz Atadeniz-1972),  ‘Zagor- Kara Bela (Nisan Hançer-1971)’, ‘Şeytan- The Turkish Excorcist’ (Metin Erksan-1973). Gösterimler, İstanbul’da Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde; Ankara’da ise Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

fantasturka-zagor-film

Zagor’dan bir sahne.

Gösterimler ve projeler dışında, program çeşitli söyleşiler de içermekte. Bu söyleşilerde, gösterilecek eski filmlerin hayatta kalan son temsilcilerinin katılacağı oturumlar da olacak. ‘Dünyayı Kurtaran Adam’ filmini temsilen Çetin İnanç, ‘Zagor’dan Levent Çakır; ayrıca araştırmacı gazeteci Ali Murat Güven, son dönem Türk korku sinemasında en çok gördüğümüz isim ve aynı zamanda ‘Dabbe’ serisinin de yönetmeni olan Hasan Karacadağ ile Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Kaya Özkaracalar’ın yer alacağı söyleşilerde moderatörlüğü Ege Görgün ve Utku Uluer yapacak.
Ayrıca, Fantasturka danışma kurulunda yer alan, alternatif ‘Yeşilçam kültürü’ sitesi ‘sinematikyesilcam.com’ sitesinin hem kurucusu hem de editörü olan Utku Uluer’in fantastik, korku, western, kovboy filmlerindeki sahnelerden ve afişlerden hazırladığı kolaj çalışmaları da sergilenecek.

images-3

Bir dersimde, fantastik türdeki ilk Türk yapımlarıyla alakalı olarak hazırladığım bir proje için izlediğim filmlerden ve o dönemi anlatan türlü röportajları, haberleri, anıları vs. okuduğum yazılardan sonra; konunun ne kadar ilginç olabileceğini ve insanı ne kadar şaşırtabileceğini çok iyi görmüş birisi olarak, bu festivalin de anlatıldığı gibi çok ilgi çekici, değişik filmler ve etkinlikler barındırdığına eminim. Özellikle bu alanda Türkiye’de yapılmış en eski filmler; dekorlardan tutun kostümlere, oyunculardan tutun mekanlara, konuşmalardan hareketlere kadar her açıdan; sizi bambaşka ve içine bir kez olsa dahi içine girmeniz gereken bir dünyaya çağırıyor. Fantastik birkaç gün geçirmek isterseniz, belirtilen tarihlerde mutlaka Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin yolunu tutmalısınız. Tüm gösterimler ücretsiz olacak.

Festival hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için: http://www.fantasturka.org

Bu yılın tanıtım videosunu şuradan izleyebilirsiniz:

Leave a Reply