zaz-recto-verso-coverSon yılların parlayan yıldızı Isabelle Geffroy, nam-ı diğer Zaz’ın yeni albümü Recto Verso yaklaşık bir haftadır müzik marketlerde. Zaz, albümünü yayınlamadan birkaç hafta önce de albümden ilk single ı olan On Ira’yı dinleyicilerle paylaşmıştı. Mart’tan beri radyolarda dönen On Ira, kanalların yeni gözdesi. Şarkının söz yazarı, adeta bir fenomen olan Je Feux şarkısının da söz yazarı olan Kerredine Soltani. On Ira, yolculuğu, ülkeleri, sevgiyi, farklılıkları ve bütün bunların hayatın renkleri olduğunu anlatan sözlere sahip hızlı bir şarkı ve ruhuna uygun bir klibi var. Hiç Fransızca bilmeyen bir insan olarak, Zaz’ı dinlemek ve sevmek için bu dili bilmek gerektiğini düşünmüyorum. Zaz, anlatmaya çalıştıklarını ortak bir dilde anlatıyor.

Gene de merak edenler için, On Ira’nın Türkçe çevirisi işte şöyle:

Manhattan’ın köşesine Harlem dinlemeye gideceğiz
Amman çarşılarına çay kızartmaya gideceğiz
Senegal Nehri’ne yüzmeye gideceğiz
Ve bir Bengal Ateşi altında Bombay Partıltısı’nı göreceğiz

Kyoto’nun alt tarafında göğü kazımaya gideceğiz
Rio de Janeiro’nun kalp atışını hissetmeye gideceğiz
Sistine Şapeli’nın tavanına doğru gözlerimizi yükselteceğiz
Ve Puşkin Kafesi’nde gözlüklerimizi çıkartacağız

Ah ne şanslıyız
Binlerce renkte insan
Farklılıklarımız sayesinde paylaşmış olmak
Kader kavşağında
Siz yıldızlarsınız, Biz evren
Siz bir kum tanesisiniz, Biz çöl
Siz bin sayfasınız ve ben de bir kalem

Siz ufuktasınız ve biz de denizde
Siz mevsimlersiniz ve biz de dünya
Siz kıyısınız ve ben de köpük

Ülkesiz şairlere söyleyeceğiz
Kahramanlarımızı kutlayacağız
Çocukların ruh bekçileri olduğunu bileceğiz

431989975_640

Albümün geneline gelince, Recto Verso tam 14 şarkı içeriyor. Hem yavaş, hem orta tempo, hem de oldukça hızlı ritmde parçalar bulunuyor. Beni daha çok orta tempoda olanlar çekti.

On Ira hem çocukların hem de büyüklerin sevebileceği ve beraber söyleyebileceği bir şarkı, ardından gelen Come Ci Comme Ça da eğlenceli. T’attends quoi’yi, muhtemelen favori enstrümanlarımdan olan akordionun da etkisi büyüktür, çok sevdim. Toujours da çok ama çok güzel bir parça ve insanı etkiliyor. Si Je Perds piyano tınılarıyla insanın duygularını harekete geçirirken, Si albümün en romantiği ama Oublie Loulolu onu kıpır kıpır enerjisi, yaylılarının insanı ateşleyişi ve tekerleme gibi sözleriyle dengeliyor. Cette journee ve ondan çok az daha hızlı olan Nous Debout’un  insanı saran samimi bir havası var. Son olarak tam bir dans parçası ile bitirişi yapıyor Zaz, La Lune sıcacık ve albümün en iyilerinden.

Recto Verso, rengarenk renkleriyle dünyamızı süslemeye geliyor. Peki ya siz, Zaz ile bir dünya seyahatına çıkmak için daha ne bekliyorsunuz? Recto Verso turnesi ile ülke ülke dolaşan Isabelle, 15 Haziran’da ParkOrman’da olacak, siz de onunla beraber hayatınıza yeni renkler katın!

Gökkuşağının altında buluşmak dileğiyle…

Leave a Reply