GazeteBilkent’in bu söyleşisinin konuğu, en az ortaya çıkardığı pastalar kadar tatlı olan biri; pasta tasarımcısı Bilge Şahin. Tunus Caddesi’ndeki “Pasta Dükkanı” nın sahibi olan Bilge Şahin ile iki pasta serüvenimiz olmuştu. Hem bizim için yaptığı pastalardan, hem de instagram ve facebook hesabında devamlı olarak paylaştığı pasta ve kurabiye tasarımlarından çok etkilendiğim ve onu çok başarılı bulduğum için röportaj teklif ettim ve beni geri çevirmedi. Pastacılık ile ilgili pek çok konuda konuştuk, çok zevkli bir söyleşi oldu, sizin de seveceğinize eminim.
Yeteneğine benim gibi hayran olup, siz de özel günleriniz için soluğu Pasta Dükkanı’nda alırsanız hiç şaşmam. Bir kahve veya çay içip truffle (çikolata topu) ya da kurabiye yemeye de uğrayabilirsiniz.
İki bölümde paylaşacağımız söyleşinin işte ilk bölümü, iyi okumalar!

GazeteBilkent: Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

Rica ederim, hoş geldiniz.

GazeteBilkent: Kaç yıldır bu işin içindesiniz? Pastacılık yapmaya nasıl karar verdiniz, ilginiz ne zaman başladı?

2010 yılından beri bu işin içindeyim, dört yıl olmuş, daha öncesinde başka bir mesleğim vardı. O yıldan beri aktif olarak çalışıyor ve eğitimlere katılıyorum. Çocukken kendi aramızda pasta yarışmaları ya da yemek yarışmaları yapardık, bazen babama pastalar yapardım ama o zamanlar ben ileride kesinlikle hep pastalar yapmak istiyorum, pastacı olacağım diye bir düşüncem ya da hayalim yoktu. 2009 yılında mutsuz bir iş hayatım varken, ben ne yapsam mutlu olurum diye düşünüp, çok fikrin arasından eleye eleye pastacı olmaya karar verdim. Kendi işimin patronu olma isteği ve ne yaparsam başarılı olabilirim sorusu sonrasında bu fikre ulaştım. Yeteneğim de vardı, çocukluktan beri mutfağı seviyordum ve o tür işleri becerebiliyordum. Sadece tasarım konusunda yeteneğim olup olmadığını bilmiyordum, onu da bu sektöre girdiğimde fark ettim ve onun üzerine ilerledim.

10423705_10152521883856705_4970889968297404830_n

 

GazeteBilkent: Pastalarda en çok dikkatimi çeken şey, hepsinin detayla tasarlanmış olması. Çok harika bir gözlem yeteneğiniz var, acaba çizime de yetenekli misiniz diye aklına geliyor insanın…
Evet, detay çalışmayı çok seviyorum ama aslında çizime hiç yeteneğim yok. Bir şey yapmadan önce mutlaka araştırırım, önüme bir şey geldiğinde ve şöyle bir şey istiyoruz dendiğinde; internetten bakarım, diğer insanlar onu nasıl çalışmış incelerim ya da resimlerine göz atarım ancak bunu çiz deseniz, hayatta çizemem ama boyamayı çok severim. Daha farklı bir yeteneğim varmış, onun üzerine ilerledim. Detayı her şeyde seviyorum dediğim gibi, o zevkim ve sevgim de bu işe yansıyor.

GazeteBilkent: “Pasta Dükkanı” ne zamandır var?

Burayı açalı bir buçuk yılı geçti ama buradan önce de üç buçuk yıl sektörde çalışarak eğitim aldım. Mutfakla baş edebildiğimi gördüm, stajlar yaptım. Kendimi artık burada geliştirebilirim diye Pasta Dükkanı’nı açtım.

GazeteBilkent: Pasta Dükkanı’nın harika bir dekorasyonu var, birbirinden sevimli objelerle dolu, detaylı ve bir ev havasında sıcak bir ortam sunuyorsunuz. Dekorasyon da size mi ait?
Evet, onu da ben yaptım, profesyonel bir yardım almadım. Babamla çok gezdik özellikle, onunla beraber kendi zevkimle ev yapar gibi döşedim.

10455823_10152521883831705_1469177650421741131_n

 

GazeteBilkent: Pasta ve kurabiye tasarımı siparişi için talep çok olmasına rağmen, kurabiye ya da tatlı yemek için oturmaya gelen az oluyor. Üstelik fiyatlarınız da çok uygun. Bunu niye bağlıyorsunuz?
Burayı ben cafe olarak kullanmıyorum, eskiden daha çok gelen vardı, vitrinimizde daha fazla tatlımız duruyordu, gene de hala birkaç çeşit kurabiyemiz, ya da truffle’ımız var hala. Benim amacım sadece bir atölye açıp sipariş üzerine çalışmaktı ama mekan masa koymaya da uygun bir yer olunca iki üç masalı bir yer olsun istedik. Cafe çok farklı bir alan, onunla uğraşmaya çalışınca siparişle ilgilenemiyorsunuz. Burası daha sessiz, daha sakin ve işimi daha rahat yapabileceğim, gelen müşteriyle de ilgilenebileceğim bir yer oldu.

GazeteBilkent: Yaptığınız ilk pasta nasıldı?

İlk işimde çok büyük bir sorumluluk aldım ve düğün organizasyonu için sipariş hazırladım. İki yüz cupcake üzerine kuzu, gelin ve damat motifli süslemeler yaptım, fazladan yaptıklarım hala durur. Çok yorulmuştum, günlerce çalışmıştım ama şimdi bakınca diyorum ki zevkle yapmışım ama değmiş, iyi ki de yapmışım. Büyük işler alıp riske girmeyi seviyorum. Bu ilk işim çok zor bir işti, onu başarabildiğime görünce bundan sonrasını da yapabilirim diye düşündüm.

1456730_10152521883846705_58839922311865987_n

 

GazeteBilkent: Okuyup, gelmek isteyenler olabilir  diye soralım; size pasta ya da kurabiye yaptırmak isteyenler en geç ne kadar zaman önceden haber vermeli?

Doğumgünü vs. gibi daha küçük boyuttaki pasta siparişlerini bir hafta önceden alıyorum ama düğün pastası için en az bir ay önceden bana geliyorlar, iki hafta kala da her şeyi netleştiriyoruz. İstedikleri şeylere bağlı olarak da değişiyor, bazen o özel malzemeler iki hafta sürede bulunamayacak şeyler olabiliyor.

 

GazeteBilkent: Sosyal medyayı çok etkin bir şekilde kullanıyorsunuz, yaptıklarınızı facebook ve instagram hesaplarınızdan paylaşıyorsunuz. Oralardan tasarımlarınızı görüp, öncesinde sizi hiç bilmeden gelen çok kişi var mı?

 

Tabii, ilk başladığımda bir Facebook grubu açmıştım, sonradan sayfaya dönüştü. Facebook ve Instagram’dan paylaşınca insanlara daha samimi geliyor, bir web sitesinden daha sıcak bir ortam yaratılıyor. Oradan bayağı gelen oluyor, yoldan dükkanı görüp gelenler de var.

10423705_10152521883826705_8838407431358803007_n

 

GazeteBilkent: Bazı cafelerin pastalarını da yapıyormuşsunuz sanırım…
Evet, bir iki kafe ve bazı organizasyon şirketleri ile çalışıyoruz, güzel tatlılar yapıyoruz. Belki bizim için de yaparlar diye başvuruyorlar, onlara özel bir menü çıkartıp sunum yapıyoruz; memnun kalıyorlar ve anlaşmış oluyoruz. Maddi olarak da daha kârlı oluyor…

 

Söyleşinin devamı şurada:

http://www.gazetebilkent.com/2014/11/10/bilge-sahin-ve-pasta-dukkani-2/

Bilge Şahin Pasta Dükkanı

Tunus Caddesi No:61/A Ankara

Tasarımlara göz atmak için, Instagram hesabı: http://instagram.com/pastadukkani

Leave a Reply