Alana ilgi duyalım ya da duymayalım; klasik müzik denildiğinde aklımıza gelen ilk isimlerden biri kuşkusuz Ludwig van Beethoven’dır. Sık sık dinlemiyorsanız bile; kulağınızın aşina olageldiği, illa ki bazı zamanlar hayatınızın arka fonunda duyduğunuz Beethoven’ın ruh ritimleri, dünya genelinde, daima ilham verici ve hayranlık uyandırıcı bulunmuştur. İşte bu ruh doyurucu eserlere, yeni ortaya çıkarılmış bir beste daha geçtiğimiz günlerde eklendi.

Beethoven’ın henüz yirmi iki yaşında genç bir besteci iken yazdığı bu eser, 1796 yılında yayımlanan Op.2 sıra sayılı piyano sonatlarından daha önce oluşturulmuş ve Re Majör tonunda bestelenmiş. Parçanın bestecinin belki de en ünlü bestesi olan “Ay Işığı” Sonatı’yla benzerlikler içerdiği ve bu sonat gibi daha sonraki eserlerinde kullanacağı tarzın ve düşüncelerin ilk habercisi ve temsilcisi sayılabileceği belirtildi.  Parça, meraklıları için, dünyada ilk kez 21 Ekim’de Amsterdam’daki Concertgebouw’da 16 yaşındaki piyano virtüözü Martin Oei tarafından çalınacak. Eseri yayına hazırlayan ise Beethoven uzmanı müzikolog Cees Nieuwenhuizen.

Özellikle Ay Işığı Sonatı’na tutkun olanlara harika bir sürpriz niteliğinde olan bu gelişme, şu sıralar Dünya Klasik Müzik gündeminde başköşede. Ben de bir an önce dinleyebilmeyi ve böyle sürprizlerle daha çok karşılaşmayı diliyorum.

Leave a Reply