Akün ve Şinasi Sahnelerini Kaybediyoruz!

sinasi_sahnesi

Ankaralılara uzun yıllardır birbirinden güzel tiyatro oyunları izleme fırsatı sunan Akün ve Şinasi sahneleri satılıyor. Sahnelerin içerisinde bulunduğu bina 5 Şubat’ta ihaleye çıkacak. Karara tepkiler hayli fazla. Kültür Sanat-Sen, iki sahnenin kapanmasıyla birlikte Ankara’da tiyatro yaygınlığının azalacağına dikkati çekiyor…

 

Onlarca tiyatro oyunu ve binlerce seyirciyi ağırlayan, Ankaralıların belleğinde önemli yere sahip olan, anılarına karışmış, kültür sanat alanında hizmet vermiş iki tiyatro sahnesi önümüzdeki günlerde satılıyor.

Bu iki sahnenin bulunduğu bina çeşitli kamu kurumlarının ortak olduğu Emek İnşaat ve İşletme Anonim Şirketine ait, ilgili kararı da onlar verdi. Kararla ilgili Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya şunları söylüyor:

“Bu tür sahnelerin satılması ya da özelleştirilmesi kültür ve sanat alanı için ciddi sıkıntı yaratıyor. Bu binalar herhangi bir binaya benzemez, kolay kolay yer değiştirmez; çünkü tarihsel bir dokudur, toplumsal değer yaratır, sosyolojik bir değeri vardır, insanların anılarında yerleri vardır…”

Demirkaya, konu özelleştirme olunca ilk akla gelenin maalesef kültür sanat binaları olduğunu
dile getirdi.
“Ne zaman bir binaya ihtiyaç duyulsa, kamu ya da özel, ya kültür binaları akla geliyor ya da sanat binaları; örnek verecek olursak pek çok kültür bakanlığına ait bina tahsisli. Ankara’da zaten yeterli sahne bulunmamakta, bir de devlet tiyatrolarına ait bu iki sahnenin kapatılması izleyicileri ve tiyatronun yaygınlığını baltalayacak bir durum olacaktır…”

Demirkaya, satılan bina yerine alışveriş merkezi ya da otel yapılacağını söyledi.

 

SZ_sinasi_02

13152178121522915586-b

Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) Başkanı Tamer Levent ise şöyle bir açıklama yaptı: “EMEK inşaatı oluşturan kurumlar, kamusal değerleri olan kurumlardır. Evet, bina EMEK inşaatındır. Ama EMEK İnşaat aileden kalan bir binayı ranta dönüştürmeyi düşünmesi gerekmeyen bir kamu kurumları bileşenidir. Akün Sahnesi ve Şinasi Sahneleri ise kamuya mal olmuş sahnelerdir. EMEK İnşaat burada otel yapmayı daha karlı bir yatırım olarak görebilir. Ama kamu ile olan sıcak ilişkisi nedeni ile bu sahnelerin yerine yine aynı kapasitede sahneler inşa edilmesini ihale şartnamesinde belirtmesi gerekir.

Bu EMEK İnşaat’ın var oluş nedenin bir gereğidir. Kamu adına, kamunun elinden tiyatro sahnelerini almak kamu vicdanı önünde suç işlemektir. Bu vicdanın da bir davası olması gerekir.”

Leave a Reply