Bugün, Mubi’den kısa bir süre sonra ayrılacak olan bir film izlemeye karar verdim. Siteden kaldırılmadan önce izlemek istediğim zaten birkaç film vardı fakat Dog Lady filmiyle ilk kez bugün karşılaştım ve ne izlesem, bu filmi mi yoksa başka bir filmi mi diye kararsızca dolaşmak yerine filmi oynat tuşuna bastım.

Dog Lady, orijinal adıyla La Mujer de los perros, 2015 Arjantin yapımı ve yönetmen ve yazar koltuğunda Laura Citarella ve Veronica Llinas’ın olduğu bir film. Aynı şekilde başrol karakterimiz de Veronica Llinas ve ona eşlik eden sekiz tatlı köpek. Film, Buenos Aires International Festival of Independent Cinema 2015 ve Athens International Film Festival 2015 gibi festivallerde yedi adaylığa ve 3 ödüle layık görüldü.

Laura Citarella ve Veronica Llinas

Neredeyse hiç diyalog bulundurmayan bu film, Buenos Aires’in tenha alanlarında sekiz köpekten oluşan sürüsüyle yaşayan bir kadının hayatından anlar sunuyor izleyicisine. Dört mevsim boyunca gece ve gündüz yaşayış biçiminlerine tanık oluyoruz.

La mujer de los perros (2015)

Olaylı, diyaloglu, sürükleyici bir film değil aslında Dog Lady fakat iyi bir film olmak için bu kriterlere sahip olmasına gerek olmadığını kanıtlıyor. Beklemediğim bir anda karşıma çıkan bu film, bana izlerken sakinlik verdi. Yer yer Buenos Aires halkının yaşamına da değinen bu filmde, şehir hayatından uzaklaşmış, özerk bir yaşam süren başrolümüzün doğal hayatın ortasında kendisini ve köpeklerini dış tehlikelere karşı koruyuş biçimini, karşılaştığı zorlukları görüyoruz.

Cine argentino en línea La mujer de los perros Malba

Filmin son dakikalarında, bomboş bir arazide gün batımında köpekleriyle yürüdüğü, aslında çok sade ve basit olan bir sahne en sevdiğim sahne oldu filmde. O sahnenin ardından içimde bir sakinlik ve huzur hissiyle bitirdim filmi. Eğer siz de bir gün denk gelirseniz belki Dog Lady‘e bir şans verebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.imdb.com/title/tt4574440/

https://mubi.com/films/dog-lady

https://iffr.com/en/2015/films/la-mujer-de-los-perros

Leave a Reply