Bir Tiyatro Molası Vermeyi Hepimiz Çok Özledik!

Herkese selam! Bu ay o kadar yoğun bir ay ki Bilkent öğrencileri olarak herkesin ödevler ve sınavlara odaklandığına hatta kafasını kaldıramadığına eminim. Hem bizler için hem de işi olan çalışan okuyucularımız için bu ay size kısa süreli, farklı ve yarım saat boşluğunuzda koltukta dinlenirken izleyebileceğiniz bir öneriyle geldim. 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki online tiyatro izlenimi şu günlerimizde biraz olsun içimizdeki tiyatro aşkını besliyor. Bir tiyatro molası vermeyi hepimiz deliler gibi özledik. Eminim ki siz sanatseverler de benle aynı fikirdesiniz. Fakat ben aynı zamanda salonun ruhunu da çok özlediğimizi düşünüyorum. Salonun ne denli değerli bir yer olduğunu, yağmurlu, karlı, güneşli havada; yalnız, eşinizle, sevgilinizle, dostunuzla; mutlu, mutsuz, bıkmış, hüzünlü ya da kızgınsanız girdiğiniz an sahip olduğunuz persona dışarıda kalırken sizi farklı bir hikayenin büyüsüyle kucaklamasının değerini hepimiz çok daha iyi anladık. Siz, ve sahne… En iyi oyunu, en kaliteli şekilde sahnelesek bile sanırım salona gidip izlemenin heyecanını hiçbir ekran karşılamıyor. Lakin birazdan bahsedeceğim Youtube platformu, online tiyatroya farklı bir bakış açısı getirmek adına güzel bir adım olmuş. Bana göre eleştirel yanı da yüksek olsa da kesinlikle izlemeye değer. Modern bir yorumlamayla çekilmiş, sahne dışı görüntüler ve farklı kamera açılarıyla sinematografik bir yaklaşım da bulunduran oyunlar alışık olunmayan türden bir sahne yaratıyor. O yüzden eğer daha önce online tiyatro gösterimlerine katıldıysanız, bu oyunları izleyince ne tür farklılıklar olduğunu daha iyi anlayacaksınız. 

Zorlu PSM’in YouTube kanalında ‘Dijital Sahne’ genel adıyla, Craft Tiyatro’dan tanıdığımız İbrahim Çiçek tekrar yönetmen koltuğuna geçiyor ve farklı bir perspektif yakalayarak Sofokles, Çehov, Shakespeare, Ibsen gibi yazarların önemli oyunlarını sahneliyor. Dediğim gibi oyunlar en fazla 20 ile 30 dakika arası, alışık olduğunuz bir Shakespeare, Çehov oyunu gibi değil. Daha çok önemli sahnelerin genel tonuna sadık kalınarak farklı çekimleri bünyesine katıp, modern dekorlar, kıyafetler kullanılmış. Tabii ki izlenilen oyunu bilmiyorsanız bütün oyunu detaylı bir şekilde size geçirmesi zor olabilir. Belki de ben geleneksel bir yaklaşım tercih ettiğim için böyle düşünüyorum ama herkese ücretsiz olarak ulaşılabilirlik sağlaması ve bu tarz büyük oyunları alışık olduğumuz yapıdan modern bir yapıya aktarılmasının denenmesini de çok değerli buluyorum. Daha önce Nilperi Şahinkaya ve Emre Yusufi’nin Instagram üzerinden başlattığı sonra Gain Platformuna taşıdığı Electro Monolog adındaki çok daha kısa videolarından da bir tık esinlenildiğini düşündüm. Eğer izlemediyseniz tavsiye ederim.

Aşağıya her ikisinin de linkini bırakıyorum. Keyifli seyirler!

Dijital Sahne: https://www.youtube.com/watch?v=snSvJRkPtEs&list=PLb8Qcgc12J4yH-BxiaG2S13l4KhK5Zl8L

Electro Monolog (benim favorim) : https://www.gain.tv/v/JMMj4D8M/electro-monolog-stef-smith-yutmak

Leave a Reply