2021 Cannes Film Festivali açılışını Annette ile yapıyor!

Bu nasıl yoğun bir ay oldu, sevgili okurlar. Ödevlerden, projelerden kafamızı kaldıramadık. Sabahlara kadar ders çalışmalar, her güne başka bir yasak haberiyle uyanırken eve tıkılıp kalmalar, günlerin isimlerini unutup birbirimize teyit etmeler, Akademi Ödüllerini izleyelim bari diye evde ekran başında uykusuz kalınan bir pazartesi sabahına 8.30 dersine uyanmalar… Nisanın başından sonuna nasıl geldik ben anlayamadım fakat iyi ki geldik! Bugün size geçen hafta pazartesi benim hayata daha sevinçli uyanmamı sağlayan bir haberden burada da resmi olarak bahsetmek, bilenleri tekrar tebessüm ettirip sevindirmek, bilmeyenleri de yeni tanışacakları bu muhteşem bireyin sanatından haberdar etmek istiyorum.

Geçen hafta pazartesi günü 2021 Cannes Film Festivali’nin açılış filminin senelerdir beklediğimiz Annette olduğu resmi olarak duyuruldu. Peki, bu Annette filmi kimin filmi? Neden bu kadar bekliyorsun? Derseniz kişisel olarak sayacağım çok sebep olmasına rağmen olabildiğim kadar objektif olmak adına genel bilgileri ve kendimce gerekçeleri aktaracağım. 

 Annette, Leos Carax’ın altıncı uzun metraj filmi olacak. Kendisini daha önce Köprü Üstü Aşıkları, Kutsal Motorlar, Kötü Kan gibi sinema dünyasında ses getiren filmlerinden tanıyoruz. Leos Carax uzun vadede iyi işler yaratan değerli bir yönetmen. Yönetmeni ve eserlerini hiç tanımayanlar için şunu söyleyebilirim ki Leos Carax izlediğim her filminde ayrı bir etki yaratıp, şiirseliği vurucu ve sonunda koltukta kalp atışlarınızın arttığını hissettiğiniz detaylı, sanatsal, etkileyici bir bakış açısı olan, bana göre muhteşem bir yönetmen. Annette ise 2016 yılında duyuruldu fakat o günden geçen haftaya kadar biz sinema severler olarak ne zaman gelecek diye bekliyorduk. Filmin castında bir çok değişiklik oldu. Adam Driver filmin hem yapımcılarından hem de Marion Cotillard ile baş rolü paylaşıyor. Marion Cotillard’ın karakteri için daha önce Rooney Mara gibi önemli isimlerle konuşulmuş, fakat en son bizlerin fragmanda da gördüğü gibi Marion Cotillard rol için seçilmiş. Annette’nin Leos Carax filmi olmasının yanı sıra beni heyecanlandıran bir diğer faktörü ise müzikal bir Leos Carax filmi olması. Yaptığı her eserle kalbimizi kazanırken bu sefer müzikal gibi farklı bir genreda tasarladığı, fragmandan biraz gerildiğimiz, asla hikayeyi ele vermeye şiirsel anlatımını bu sefer bizlerde nasıl bir etki yaratacak gerçekten çok merak ediyorum. Şimdiden filmin şarkı listesini dört gözle bekliyorum. Size de fragmanı aşağıya link olarak bırakıyorum.

Beyaz perdemize kavuşup izleme dileğiyle, sevgiyle kalın.

Annette Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=On4v1gNJkrE

Leave a Reply