Roald Dahl’ın Dünyasında Bir Film Daha: “Fantastic Mr. Fox”

            Roald Dahl bir çoğumuzun hayatında önemli yer kaplayan bir yazar diyebiliriz bence. Roman ve hikayeleriyle sadece çocuklara değil, 7’den 70’e herkese hitap eden biri. Yazdığı kısa hikayeler, yarattığı dünyalar ve karakterlerle unutulmaz bir yazar haline geldiğini söyleyebiliriz. Dahl, neredeyse her çocuğun hayatında olduğu gibi, ünlü yönetmen Wes Anderson’un hayatında da dönüm noktası denebilecek bir yere sahip olmuş. Yaman Tilki veya orijinal adıyla Fantastic Mr. Fox, Anderson’un sahip olduğu ilk kitapmış. Bu duygusal bağlantıyı öğrendikten sonra, Anderson’un çektiği ilk Stop-Motion filmin de kitabın uyarlaması olduğunu öğrenmek insanı şaşırtmıyor.

Quentin Blake tarafından çizilmiş kitap görsellerinden biri

Fantastic Mr. Fox, Anderson’un ilk Stop-Motion deneyimi (sonrasında Isle of Dogs animasyonunda tekrar bu tekniği kullanıyor) ve filmin çekimi için toplam 535 kukla kullanılmış. Seslendirme ekibinde, George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray gibi ünlü oyuncuları bulunduran filmin yapım masrafları 40 milyon doları bulmuş ve çekimi bir seneden uzun sürmüş.

            Animasyonda ana karakterimiz Mr. Fox’un maceralarını izliyoruz, izlerken Dahl’ın yarattığı ve Anderson’un hayata geçirdiği karakterlere, mekanlara ve dünyaya hayran kalmamak mümkün değil. Mr. Fox, hırsızlıkla geçinen bir tilki fakat filmin başında eşinin isteğiyle bu işi bırakıyor. İlerleyen sahnelerde ise, kendini nasıl beladan ve haylazlıktan uzak tutamadığını izliyoruz. Filmde, animsayon olmasına rağmen Wes Anderson’un imzasını görebiliyoruz. Gerek renk paletleri olsun, gerek sahnelerin kompozisyonu olsun seyirciye görsel bir şölen sunuyor.

            Roald Dahl’ın yazdığı dünyaları görsel bir şekilde hazırlamak büyük bir çaba istiyor diyebiliriz. Absürt ve sınırsız bir hayal gücü gerektiriyor kısaca. Wes Anderson’un öbür filmlerine baktığımızda da bu işi kusursuz bir şekilde başaracağını tahmin etmek güç değil.

            Fantastic Mr. Fox, animasyonlara olan ön yargıyı kırmak için harika bir başlangıç. Animasyonların sadece çocuklara hitap ettiği genellemesini kolayca yok edebilecek ve seyirciyi tatmin edecek bir film. Dahl’ın çocuk kitaplarının daha derin taraflarından birini de açıkça gösteriyor bence. Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda karakterlerin kusurları çok düşünmeden anlaşılabiliyordu.  Burada ise fark ettirmeden şu soruyu sordurtuyor aslıda: “Bunu izleyen bir çocuk hırsız bir tilkinin tarafını mı tutar yoksa insanların tarafını mı?”. Bu soruyu cevaplamak için önce kendi cevabımı bulmam gerekti fakat hala düşündüğüm bir nokta olarak kaldı.

            Eğer Fantastic Mr. Fox filmini izlemek isterseniz Mubi üzerinden veya BluTv’den izleyebilirsiniz.

Leave a Reply