Vücutları üzerinde neredeyse inanılamayacak derecede bir kontrol sahibi olan insanlara hep hayran kalmışımdır, ben de vücudumu onlar gibi oynatabilmek ve onlar gibi “şekilden şekile” girebilmek istemişimdir.

 Yazın en sıcak günlerini yaşadığımız bu zamanlarda kendimi çeşitli platformlarda çağdaş dans videoları izlemekten alıkoyamıyorum. Bir kere bu deliğe düştüğümde saatlerce bilgisayarın başından kalkamıyorum ve böyle dans edebilen insanlara daha da çok hayran oluyorum. Bugün, yine bu kara deliğe düştüğüm günlerden birinde keşfettiğim bir dans topluluğundan bahsetmek istiyorum sizlere: MN Dance Company

2008 yılında kurulmuş olan topluluk şu anda Michal Rynia ve Nastja Bremec Rynia tarafından yönetiliyor. O tarihten bugüne aklınıza gelebilecek neredeyse her dans türüyle iç içe, benzersiz figürleri ve motifleriyle onlar modern dansın bilinen isimlerinden. Aynı zamanda koreografileri düzenleyerek artistik direktörlük de yapan bu ikili, bugüne kadar çok iyi işler çıkarmışlar. Bu başarı Youtube’da izlenme sayılarından ve sayfalarına girdiğinizde görebildiğiniz yaratıcı ortaklarından kolaylıkla anlaşılıyor.

Yukarıda linkini bıraktığım Youtube videosundan sayfalarına girip, popüler şarkılar için yaptıkları koreografilerden başlayıp çağdaş sanattan bekleyeceğiniz tarzda müziklerle yaptıkları koreografileri ve bunların arasındaki her şeyi bulabilirsiniz.

“MN Dance Company” her ne kadar 2008’de kurulmuş olsa da dansların ve dansçılarının takipçileri bu senenin başında ünlü müzik grubu BTS’in müzik videolarında yer almalarıyla daha da fazla büyümüş. Aslında bir müzik videosu değil de dans filmi, MN Dance Company’nin içinde bulunduklarından sadece bir tanesi. BTS’in Black Swan adlı şarkıları için hazırladıkları koreografi, lokasyon ve atmosfer ile birleşince gerçekten ortaya bir sanat eseri çıkmış. Normalde böyle bir müzik grubundan beklenmeyecek bir prodüksiyonu olan şarkı, çağdaş dans teknikleri ve yetenekli dansçılar ile birleştiğinde rahatsız edici ama bir o kadar da uyandırıcı ve insana dokunan bir kısa film haline gelmiş.

Topluluk tüm bu performanslar ve dans filmleri dışında genç dansçılar için dans dersleri ve yaz stajı gibi güzel imkanlar da sunuyor. Bugünlerde uluslararası bir sahnede bulunan topluluk ve onların dansçılarına katılmak isteyen, onlar gibi eşsiz bir şekilde hareket etmek isteyen bir çok dansçı var.

Benim gibi dans etmenin ucundan bile geçemeyen insanlara bile tutkularını gösterebilmeleri, bir ekrandan bile olsa dansın ortasına alabilmeleri bana kalırsa çok büyük bir başarı. Hayatlarının her günü, bıkmadan, yorulmadan dans eden bu insanlar kesinlikle her türlü övgüyü hak ediyorlar. Kelimelerle bile bir şeyi karşındaki kişiye aktarmak bu kadar zorken, bu insanlar sadece vücutlarıyla, mimikleriyle yapıyorlar ve bunu o kadar iyi yapıyorlar ki hissettikleri her şeyi biz de kemiklerimize kadar hissediyoruz.

Yavaşça normal hayatımıza dönmeye çalıştığımız bu dönemde (ki o hayat hala bizimle mi hiçbirimiz bilmiyoruz) sizin de yukarıdaki Youtube linkinden bu performanslara ulaşmanızı, dansçıların duygularını, tutkularını hissetmenizi umuyor ve sağlıklı kalmanızı diliyorum.

Kaynakça

mndancecompany.com

Leave a Reply