YERYÜZÜNE BAHARI GETİREN TANRIÇA VE ONUN ŞARKISI: PERSEPHONE

Bir arkadaşımın Tamino’nun Persephone adlı şarkısını dinletmesiyle ve biraz hikayesinden bahsetmesiyle beni, daha fazlasını öğrenmeye iten Persephone’nin hikayesi, Yunan mitolojisinin en ilgi uyandıran efsanelerinden.

Persephone, hikayesiyle yürek burkan, Yunan mitolojisinin en güzel tanrıçalarından birisiydi belki de. Annesi tarım ve bereket tanrıçası Demeter, babası ise göklerin tanrısı Zeus’tu. Bilindiği kadarıyla güzelliğiyle kendini herkese hayran bırakan, iyi huyu ve neşesiyle çevreye ışık saçan Persephone, Zeus’un kardeşi Hades’in de dikkatini çekmiş ve Hades, Persephone’ye aşık olmuştur. Bunun üzerine yeraltının yani ölüler diyarının tanrısı Hades, Zeus’a Persephone’ye aşık olduğunu ve onunla evlenmek istediğini söyler. Zeus ise hem Hades’i geri çevirmek istemez hem de Persephone’nin annesi Demeter’in, kızının  Hades’le evlenip yer altında yaşamasına izin vermeyeceğini tahmin eder. Bu yüzden Zeus, Persephone’yi kaçırması için Hades’e yardım eder ve bir gün, Persephone’nin çiçek toplayacağı yere ihtişamlı ve çok güzel kokulu bir nergis bırakır. Çiçek toplamaya gelen Persephone, nergisten çok etkilenir ve koparmak için ona yaklaşır. Tam çiçeği koparacağı sırada yer yarılır ve Hades yeryüzüne çıkıp Persephone’yi kaçırır, onu yer altı dünyasına götürür.

İtalyan sanatçı Bernini’nin Persephone’nin Hades tarafından kaçırılmasını temsil eden eseri

Fakat çoğu zaman olduğu gibi bir meyve, yine her şeyi daha da kötü hale getirecektir. Ölüler dünyasındaki kurala göre oradan herhangi bir şey yiyen sonsuza kadar ölüler diyarında kalacaktır. Hades de sevdiğinin sonsuza kadar yanında kalması için bu durumu lehine kullanıp Persephone’yi ölüler diyarındaki narı yemesi için kandırır. Narı yiyen Persephone, artık sonsuza kadar yer altında kalmak zorundadır. Bu sırada çok sevdiği kızı Persephone’un çığlığını duyan annesi Demeter, Persephone’yi aramaya başlar fakat onu bir türlü bulamaz. Kızını bulamadığı için kahrolan Demeter, üzüntüden görevlerini yerine getirememeye başlar. Bitkiler solar, kaynaklar tükenir ve dünyayı ciddi boyutta bir kuraklık sarar. Dünyanın dengesinin bozulduğunu fark eden Zeus, bu duruma müdahale etmek ister ve Hadesle bir anlaşmaya varır. Bu anlaşmaya göre Persephone, yılın altı ayını yer altında kocası Hades’le beraber, geri kalan altı ayı ise yeryüzünde annesiyle beraber geçirecektir. İşte bu anlaşmadan sonra Demeter sadece Persephone’nin yeryüzünde bulunduğu süre boyunca bolluğu ve bereketi sağlamakta, kızının ölüler diyarında olduğu altı ay boyunca da doğayı adeta uyutmaktadır. Bir rivayete göre de bu hikaye aslında mevsimlerin ortaya çıkışının hikayesidir. Persephone’nin yeryüzünde bulunduğu altı ay ilkbahar ve yaz mevsimlerini temsil ederken, Hades’le yeraltı dünyasında kaldığı altı ay da sonbahar ve kışı simgelemektedir.

Efsaneyi okuduktan sonra hikayenin kötüsü olarak Hades’i en başta  sayabilecek olsak da Tamino, Persephone şarkısında, olayları bir de Hades’in bakış açısıyla yorumlamış ve onun Persephone’ye olan büyük aşkını söz ve müziğe dökmüş diyebiliriz. Hades, Persephone’yi kaçırmasının doğru olmadığının farkında fakat Persephone’ye delicesine aşık olduğu için onu da yanında tutmak istemekte. Persephone’yi koruyamadığını, yaptıklarıyla onu üzdüğünü düşünmekte ve haklı da aslında. Hades denildiğinde aklımızda çok da olumlu bir resim canlanmamakla birlikte herkesin korktuğu, ölüler diyarının tanrısı bile doğru olanı yapmakla, sevdiği kadının aşkı arasında bir ikilem yaşıyor ve adeta yaşattıkları için Persephone’den özür diliyor bu şarkıyla. Şarkının sözleriyse bu şekilde:

Yes my love, I confess to you
I am only here to break your heart in two
The very flower you chose that day
Its only task was to decay
You see?

When I watched your first bathing
I only warned you with a lowered voice
“Be wary of my river’s undertow
It flows with water from the coldest source”
Did you hear?

And then I made sure
You would always return
You still know of dawn
But you always return

When you hid under my black wings
They couldn’t have protected you from anything
Once in flight they would have let go
You would have once again wound up below
Only broken

Indeed, it’s wrong to keep you near me
One could call me cruel and deceiving
But in your sacred air I am full of light
Your loving arms are the true delight
To which I’m lost

And you’ve noticed it…

 

Aşağıdaki linkten de şarkının canlı performansına ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=iF_MIjNlOg0

 

 

Leave a Reply