Daha bu senenin başında yayınlanmış yeni sayılabilecek bir spor draması olan Spinning Out, bu sıcak yaz günlerinde bizlere adeta kış özlemi çektirtecek bir dizi diyebiliriz. Dizi buz pateni, ilişkiler, mental rahatsızlıklar derken birçok konuya değiniyor diyebiliriz aslında.  Bir günde bitsin ve kafamı çok da yormasın dediğiniz bir dizi arıyorsanız kesinlikle şans vermeniz gerekiyor fakat çok fazla bir beklentiyle de yaklaşmamak gerektiğini düşünüyorum çünkü her ne kadar farklı bir atmosfere sahip olsa ve izlerken çok keyif alsam da bende hayal kırıklığı yarattığı bazı noktalar da olmadı değil. Repliklerin ve hikaye akışının bazı anlarda çok tahmin edilebilir olması deyim yerindeyse klişelere yer vermesi dizinin sevmediğim yönlerinden bir oldu. Dizi buna rağmen yine de merak duygusunu yüzeyde tutmayı bir şekilde başarıp, görselliğiyle ve özellikle buz pateni sahneleriyle ilgi uyandırıyor ve izlettiriyor kendini.

Dizinin hikayesinden bahsetmek gerekirse, başrolünde Skins’den ve The Maze Runner serisinden hatırladığımız Kaya Scodelario yer alıyor. Scodelario dizide 20’li yaşlarının başında profesyonel artistik buz pateni sporcusu Kat Baker’a hayat veriyor. Kat Baker, önemli bir müsabakada, şiddetli bir şekilde düşüşünün öncesinde herkesin favori gösterdiği bir sporcuyken bu tek düşüşünün onun psikolojisinde ve profesyonel hayatında ne gibi sorunlara yol açtığının ve onun bu sorunları düzeltmeye çalışmasının hikayesini izliyoruz. Bunlar yaşanırken bir taraftan da ailesine, arkadaşlarına, özel hayatına yetişmeye çalışıyor ana karakterimiz. Ancak karşısına çıkan her zorluğa rağmen buz patenine olan tutkusu hep ağır basıyor ve asla vazgeçmiyor.

Başlarda pek fark ettirilmese de Kat’in de tıpkı annesi gibi bipolar olduğunu fark ediyoruz dizi ilerledikçe. Kat’in annesini ise Mad Men’den tanıdığımız January Jones harikulade bir şekilde oynuyor. Dizide hem Kat’in hem de annesinin bipolar olması ve bu hastalığın hayatlarına etkisi hikayeyi daha da ilgi çekici kılsa da belki tek sezon olduğundan ötürü bu hastalığın yeterince derinine inilip işlenilemediği ve bu kısmın biraz yüzeysel geçildiği izlenimine kapıldım. Sonuç olarak hikaye, karakterler ve oyunculuklarla bir problemim olmasa da senaryo bir kez daha gözden geçirilse iyi olurmuş açıkçası ben adından çok söz ettirebilecekken potansiyelini kullanamamış bir diziyle karşılaştım bitirdiğimde. Maalesef Netflix de diziyi geliştirme yoluna gitmektense ikinci sezonu hiç yapmamaya karar vermiş. Her ne kadar dizinin bazı eksiklikleri bulunsa da hikaye en çok heyecanlanabileceği yerde pat diye bitirilmiş, şahsen ben keşke ikinci sezonu olsaydı da izleyebilseydik diyenlerdenim.

Leave a Reply