“Kültür İçin Alan” ile Sanat Artık Türkiye’nin Her Yerinde

İKSV ve Anadolu Kültür işbirliği ile gerçekleştirilen proje “Kültür İçin Alan”, Kültür-Sanat’ın bütün Türkiye’ye yayılmasının öncülüğünü yapıyor! Goethe-Institut, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Fransız Kültür Merkezi ve Hollanda Büyükelçiliği’nin öncülüğünde başlatılan Kültür İçin Alan, Türkiye’de yavaş yavaş sesini duyurmaya başladı. Girişimleri ve hedefleri ise oldukça heyecan verici!

Büyük Şehirlerden de Öteye!

Türkiye’de kültür-sanat etkinlikleri çoğunlukla İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde gerçekleştiriliyor, buralarda rağbet görüyor. Her ne kadar bu durum İstanbul ve Ankara’yı Türkiye’nin sanat kentleri haline getirmiş olsa da, ülkenin geri kalan şehirlerindeki sanat yokluğu göz ardı edilemez bir gerçek. Kültür İçin Alan’ın, bu gerçeği değiştirmek isteyen bir proje olduğu söylenebilir. Proje, Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiği kültürel buluşmalar sayesinde farklı sosyal çevrelerden gelen insanların, sınıflandırma yapmaksızın iletişim kurabilmesini de mümkün kılıyor. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, göründüğünden çok daha büyük bir proje Kültür İçin Alan.

2020 Destek Programı Başvuruları İçin Açık Çağrı!

Şimdilik projelerini sadece İzmir, Diyarbakır ve Gaziantep’te sürdüren Kültür İçin Alan, 2020 yılı için proje başvurularına çağrı yapıyor. Bu şehirlerde sanatla ilgilenen kurumların veya şahısların, akıllarındaki “sıradışı başvuruları” www.kulturicinalan.com adlı websitesinden yapmaları bekleniyor. Geçtiğimiz senelerde başvuranların sundukları projeler de yine aynı internet sitesinden incelenebilir.

 

 

Kaynakça:

Kültür İçin Alan, https://kulturicinalan.com/

1.Fotoğraf, https://www.hibedestek.com.tr/kultur-icin-alan-teklif-cagrisi-2019/

2.Fotoğraf, https://lokall.online/2020/01/07/kultur-icin-alan-2020-fon-basvurulari-basladi/

3.Fotoğraf, https://kulturlimited.com/2019/02/04/kultur-icin-alandan-2019-proje-basvurulari-icin-acik-cagri/

 

 

Leave a Reply