24. İstanbul Tiyatro Festivali Programı Belli Oldu!

Tiyatroseverlerin heyecanla beklediği 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı sonunda belli oldu. İKSV, pandemi döneminde bile sanata dur demeyerek; film, müzik, caz festivalleri gibi birtakım sanat etkinliklerini sevenleriyle buluşturmaya devam etmekteydi. Bu süreçte tiyatroya hasret kalan izleyicinin ise aklında belli başlı sorular vardı haliyle. “Oyunları online mı izleyeceğiz?”, “Festival ertelenecek mi?”, “Online tiyatro aynı tadı verecek mi?”, “Bu sene hangi oyunlar gösterilecek?” gibi sorular, cevaplarına kavuştu. Detaylar yazının geri kalanında mevcut, iyi okumalar!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, heyecanla beklenen tiyatro festivalini 14 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirme kararı aldı. Pandemi dolayısıyla adapte olduğumuz “yeni normal” koşullar altında gerçekleşecek olan festivalde çevrimiçi izlenecek oyunlar olduğu gibi, sahnelerde izleyebileceğimiz oyunlar da bulunmakta. 24. İstanbul Tiyatro Festivali, bu sene yurtdışından ve Türkiye’den gelen tam 29 oyunu bizimle buluşturmayı hedefliyor. Seyirci çevrimiçi oyunlara İKSV’nin websitesinden (online.iksv.org) ulaşabilecekken; fiziki performanslar Zorlu PSM, Fişekhane, Moda Sahnesi, DasDas, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi gibi birçok sahnede izlenebilecek.

Festivalin bünyesinde online erişime açık oyunlar da barındırıyor oluşunun 24. İstanbul Festivali’ni tüm Türkiye’den erişilebilir kılacağı aşikar. İKSV’nin izleyiciye bu imkanı sunuyor olması her ne kadar pozitif bir şey olsa da, tiyatronun çevrimiçi platformlarda izlenmesinin aynı etkiyi yaratıp yaratmayacağı düşüncesi birçok insanın aklında soru işareti olarak varlığını sürdürüyor.

24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde “Eften Püften Şeyler”, “Lear Mutfakta”, “Varlık”, “Tut! Bırak!” gibi daha birçok oyun izleyiciyle buluşacak. Fiziki performansların fiyatları oyunların sahneleneceği mekanlara göre değişiklik gösterirken, çevrimiçi gösterimlerin fiyatları 20 TL olarak belirlenmiş. Programın detayları aşağıdaki linkte mevcut. Sanatla kalın!

https://tiyatro.iksv.org/tr/program

Leave a Reply