OUTLANDER İLE İSKOÇYA ESİNTİSİ

Uzun zamandır kendimi kaptıracağım bir dizi bulamıyordum ve  Outlander ile tanıştım! Outlander genel olarak İskoçya’yı ele alan; tarih, bilimkurgu, aşk ile iç içe olan ve konusuyla izlemeyi bırakamayacağınız bir Amerikan dizisi. Dizi Amerikalı yazar Diana Gabaldon’nun ‘’Outlander’’ romanından uyarlanmış ve özetlemem gerekirse olaylar şu şekilde ilerliyor :
II.Dünya Savaşı sırasında askeri hemşire olan Claire Randall evliliğini savaştan sonra tazelemek ister ve kocası ile İskoçya’ya balayına bir kez daha çıkarlar. Claire,İskoçya Salisbury Düzlüğü’nde bulunan tarihi taş çemberine (Craigh Na Dun) ziyarete gider. Botaniğe ilgisi olan bu kadın, kendisini taşın altındaki bitkiyle ilgilenmekten alamaz; aniden rüzgar çıkar ve sesler duymaya başlar. Ellerini taşlara değdirdiği an kendisini 1743 senesi İskoçya’da bulur. Tüm macera burada başlayacaktır.

Yaşadığı olayların şokuyla afallamış olsa da başrol oyuncusu Claire Randall (Caitriona Balfe) güçlü kimliğiyle elinden geleni yaparak zekasıyla hayatta kalmayı başarır. Tıp bilgileri ve botaniğe olan ilgisi bu yolda en büyük yardımcısı olur,kaldığı yerlerde ‘’Healer’’olarak anılır. Bunca açıklayamadığı ve çaresiz kaldığı şeyler olaylar arasında savrulurken ona yardım eden Jaime Fraser(Sam Heugan)’a aşık olur ve kocasını geride bırakmaktan kendini alıkoyamaz.Jamie ve Claire’in yaşadıkları maceralar ise izleyiciler için gerçekten sıradışı izler taşır.
Dizinin konusu İskoçya’da geçtiği için çok fazla şey öğreniyorsunuz onların kültürleri hakkında. Her ne kadar kilt giyen erkekler  bilinse de onların hayatlarına bunu nasıl entegre ettiklerini görmek gerçekten çok ilginç. Üstelik dizide Galce dili çok sık kullanılıyor. Fakat bu dili çevirmek tercih edilmemiş çünkü izleyenlerin olaylara başrol oyuncusu Claire’in gözünden bakması isteniyor

.

Son olarak, bu dizinin herhangi belirgin bir seyirci kitlesi olduğundan şüpheliyim. İçine aldığı her konu başka bir alana değiniyor.Demek istediğim ,eğer son zamanlarda birçok dizi türünü bir arada görmek istiyorsanız Outlander’ı denemenizi öneririm. İşte sizin için buraya birinci sezon tanıtım videosunu ekliyorum.

• Kaynakça: https://yabancidizifilmyorumlari.wordpress.com/2018/06/19/outlander/
• https://unifestal.com/seriefilm/iskoc-esintisi-outlanderyabanci/
• https://d2rdhxfof4qmbb.cloudfront.net/wp-content/uploads/20190308154109/Callanish-Standing-Stones-Isle-of-Lewis-1068×601.jpg
• https://www.eonline.com/photos/13223/25-fascinating-facts-about-outlander/403841

Leave a Reply