ÇOKSESLİ KORO,NE KADAR AŞİNAYIZ?

Merhaba sevgili okurlar, günümüzde farkında olmadan sürekli maruz kaldığımız bir müzik alanından bahsedeceğim sizlere.
Görkemli müzik dünyasından bahsetmek için elbette ki yeterli argümanım yok fakat bu konu hakkında ufak çaplı bir bilgilendirme yapabileceğimi düşündüm. Kendimizi müzik dışında yalın halde gördüğümüz tek bir an olmamakla beraber, bu alışa gelmişlikle bazı şeyleri göz ardı ettiğimizi düşünüyorum. Çoksesli koro ya da son zamanlarda revaçta olan acapella grupları; dinlediğimiz çoğu şarkıda hayat buluyor ve bizler bunun farkında olmayabiliyoruz.Günümüze uzanan ve şarkıların büyük bölümünü oluşturan bu müzik alanının tarihi aslında çok eskiye dayanıyor. Sonuçta müzik konusunda yakın bir tarihten söz etmek neredeyse imkansız olurdu değil mi? Bu alanın çoğu müzik çağlarında görülmüş olmasıyla beraber, ilk adımları Batı, Ortaçağ yaşarken atılmıştır.

Enstrüman yardımı olmadan dört farklı insan ses grubunun armoni kurallarına uygun bir şekilde zengin ses bütünü sağlamasını çoksesli koro için basit bir tanım olarak düşünebiliriz. Bu ses grupları iki tane erkek ve iki tane kadın olmak üzere birbirlerinden ayrılıyor. Pes kadın ses grubu ‘’Alto’’ ve pes erkek ses grubu ‘’Bass’’olarak adlandırılırken; tiz kadın ses
grubu ‘’Soprano’’, erkekler içinse ‘’Tenor’’ olarak kabul ediliyor.

 

 

Korolardaki asıl inceliğin müzik kulağı olduğu aşikar. Dört farklı partiden şarkı söyleyen insanların bunun için çok vakit ayırması ve koroyla bütünleşmesi oldukça önemli. Çünkü mükemmel bir tınıda farklı ve rahatsız edici bir ses duymak herkesin tadını kaçırabilir ve şarkıyı toparlamak çok zor olabilir. Oldukça zor olan bu alan ülkemizde yüzlerce gönüllüye sahip ve bu gönüllüler çok başarılı işler çıkarıyorlar, bununla kalmayıp festivaller düzenliyolar. Sizin için birkaç tane ek bırakacağım umarım beğenirsiniz.

 

 

 

 

Genel olarak çoksesli koroları bireysel alanlarda rahatça ayırt etsek de herhangi bir şarkının nakaratında onları yine duyabilirsiniz. Örneğin herkesin sevgilisi olan müzik grubu Queen, şarkılarında sık sık bu güzel tınıları kullanıyor. Artık sizlerde bu konuya aşina olduğunuz için kendinizi test etmeniz adına küçük bir sınav bırakıyorum eminim ki herkes bu şarkıyı çok iyi biliyordur! Kendi minik test deneyiminizi yorum olarak paylaşırsanız çok sevinirim!

Kaynakça:https:
//indigodergisi.com/2014/01/cok-sesli-muzik/
https://www.rekorsanat.com.tr/blog/koro-nedir
http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750×422/5b6adf900e32f80c6473cc5f.jpg

Leave a Reply