Şehre yayılarak 2021 baharına kadar sürmesi planlanan 5. İstanbul Tasarım Bienali, salgına göre şekillenen yeni formuyla 15 Ekim’de ziyaretçileriyle buluşuyor.

Geçtiğimiz sene “Yedinci Kıta” temasıyla çıkan İstanbul bienali bu sene “Empatiye Dönüş: Birden fazlası için tasarım” başlığı altında ziyaretçileriyle buluşuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 2012 yılından bu yana gerçekleştirilen İstanbul Tasarım Bienali, her iki yılda bir tasarım fikirlerinden çeşitli kesitleri bir araya getiriyor.

Geniş bir yelpazede pek çok alanın tasarımla ilişkisini inceleyen bienal, yaratıcı ve akademik çevreler için ilham verici fikirler ortaya koyuyor. Bu çevreler arasındaki diyaloğu ve geçişkenliği beslemekte ve kültür üreticileri ve kurumları, üniversiteler ve kuruluşlar arasındaki ulusal ve uluslararası ağlar içerisinde faaliyet göstermektedir.

16. İstanbul Bienali'ni 451 Bin Kişi Ziyaret Etti - bianet

“Empatiye Dönüş: Birden fazlası için tasarım” başlığı altında dünyanın içinde bulunduğu apokaliptik durumu da inceleyen bienal, Pera Müzesi, ARK Kültür gibi sergi mekanlarında fiziksel olarak izlenebilirken dijital platformda da takip edilebilecek.

Senelerdir katılmayı dört gözle beklediğim ancak bir türlü denk getiremediğim İstanbul Bienalinin bu sene kısmi olarak dijital gerçekleştirilecek olması beni oldukça mutlu etti. Özellikle İstanbul’da yaşamayan tasarım öğrencileri için bu fırsatın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Tasarıma ilginiz ne derecede olursa olsun mutlaka izlenmesi gereken bir bienal.

Leave a Reply