Kendimi bildim bileli resim çizmek beni rahatlatan yegane uğraşlarımdan biri oldu. 2019 yılı ise bunun ne kadar değerli olduğunu tekrar anlamamı sağlayan bir sene oldu çünkü çok fazla stres verici, mutsuz edebilme olasılığı yüksek olaya şahit oldum ve yaşadım. Bu yazı bana tüm yıl mutluluk veren fırçalara, boyalara ve kağıtlaradır…

 

     Fırçamı suya batırıp çıkarıyorum ve sonra paletime azıcık boya döküp ona daldırıyorum bir güzel. Kağıdıma bakıyorum ve çizmeye başlıyorum. Önce minik ve sakin fırça darbeleri sonra daha sert ve isyankar darbeler. Bu da aynı hayat gibi her şey bir arada; hüzün, sinir ve huzur… Kırmızıyı çok kullanmışım resmimde. Buna bir anlam yüklemiş miyim? Anlamı aslında enerjimi yükseltmesi olabilir mi? Ya da başka ne olabilir? Sonra sıkılıyorum bu kadar keskin bir rengi kullanmaktan hem de bunu hassas bir fırça ile yapmaya çalışmaktan. Bu çok yorucu. Fırçamı değiştirme kararı alıp elimdeki ince ve minik fırçayı bırakıp daha sert ve büyük bir fırça alıyorum elime. Bu fırça daha güçlü ve daha sert darbeler atmamı sağlayabilecek bir fırça peki ya ne renk alsam fırçama? Elim maviye ve yeşile gidiyor. İkisini karıştırıp huzur verici bir renk yapıyorum ve kırmızı renginin yoğunluğunu kırmak için darbelerimi kağıdıma atmaya başlıyorum. Kırmızı belki de hiç olmamalıydı bu resimde diye kızıyorum kendime ama kırmızı da bir tecrübe diyerek kendimi çürütüyorum yine. Yine fazla düşünceliyim. Her yerim boya olmuş yine diye kızıyorum şimdi de kendime. Ellerimde, çenemde ve kıyafetlerimde boyaların ahengini görüyorum ve odamdaki aynaya doğru birkaç adım atıyorum. Kendime bakıyorum ve renklere bakmaya devam ediyorum. Ne kadar da karışık ve uyumsuz bir birleşim değil mi? Kırmızı ve ne yeşil ne de mavi olan bir renk. Siz neden bir araya geldiniz? Nasıl oldu bu? Acaba hayatım da sizin gibi mi? Uyumsuzluk içinde uyumu yakalamaya çalıştığım ve birbirinden uzak kişileri, olayları temsil eden iki renk. Bu renklerden biri benim elbette. Kendime soruyorum şimdi ben hangisiyim? Tutkulu, sert ve uyumsuz kırmızı mı yoksa sakin, huzurlu ve uyumlu mavimsi yeşilimsi bir renk miyim? Peki ya ben kimim? 2019’da kimdim ve 2020’de kim olmak istiyorum?

 

Bu yazımda 2019 yılı içinde yaşadığım tezatlıkların ve sorguladığım olayların resimlerime nasıl yansıdığından bahsettim ve bana tüm sene boyunca pozitif enerji getiren bir uğraşın varlığını yücelttim. 2020’de herkesin kötü olaylara karşı kendince bir savunma mekanizması geliştirmesi dileği ile 2019 yılına son yazımı bırakıyorum ve veda ediyorum.

 

Not: Bana ilham veren ve 2019’un bana kattığı birine bolca sevgi yolluyorum. Seni çok seviyorum.

 

 

 

Leave a Reply