Müzik dünyasında her gün yeni bir gelişme oluyor ve bu sayede müzikseverler yeni haberlerle karşılaşıyorlar. Ben de elimden geldiğince bu yenilikleri ve haberleri takip etmeye çalışıyorum. Ancak bunlardan bir tanesi var ki, üç aydır olgunlaşmasını bekliyor ve gelen her yeni videoda o samimiyeti ve mutluluğu hissediyorum. İşte size son zamanlarda en çok bahsetmek istediğim sanatçılardan biri Paul Dwyer ve çok mu çok güzel projesi: #pauldwyerilesahnedeyiz

Paul Dwyer ismini 2010 yılında Habertürk’te sunmaya başladığı Müzik ve Yol programından duymadıysanız, 2017 yılında şehitlerimiz anısına yorumlayıp Youtube kanalından dinleyenlerine sunduğu Çanakkale türküsüyle duymuş olabilirsiniz. Dwyer’ın yorumunu ben de dahil olmak üzere dinleyen hemen herkes çok beğendi. Üstelik yabancı kökenli bir müzisyenin tam da 18 Mart yaklaşmışken yaptığı sürpriz o kadar çok sevildi ki kanalının abone ve izlenme sayıları bir anda arttı, hatta bu video haberlere konu oldu.

Özet geçmek gerekirse, Dwyer otuz yıldır Türkiye’de yaşayan İskoç ve İrlanda kökenli bir müzisyen. Az önce bahsettiğim Müzik ve Yol programıyla Anadolu’yu karış karış gezip yerel müzisyenlerle tanışmış, Türk müziğini tanımış, izleyenlere de tanıtmış. Bir röportajında programı hakkında konuşurken kullandığı şu ifadeler ise onun ne kadar samimi bir sanatçı olduğunu gösteriyor: ‘’ Afyon’a, Sivas’a gittiğim zaman ozanlardan çok etkilendim. Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’’ını Veysel’in kendi sazıyla çaldım. O kadar şanslı hissettim ki kendimi… Niksar’a gittiğim zaman, dağların tepesinde türkü söylemek harika bir şey ya! Anadolu’da insanların saf halini gördüm. Mütevazılığı, paylaşmayı gördüm… Anadolu çok derin bir yer.’’ Dwyer aynı röportajında Atatürk’ten de sevgi ve saygıyla bahsediyor, hatta ondan ‘’Atatürk’ümüz’’ diye bahsediyor.

Sizlerle paylaşmaya can attığım projesine gelecek olursak, Dwyer, yetenekli gençlerle bir araya geliyor ve onlarla birer düet yapıyor. Üç ay önce başlayan bu projeye şimdiye kadar üç konuk geldi: Deriko performansıyla Dilan Ekinci, Çay Taşı Çakmak Taşı performansıyla Celo Boluz ve Gelevera Deresi türküsüyle Ebru Jılta. Projeye katılmak isteyenlerin başvurularını Instagram üzerinden #pauldwyerilesahnedeyiz etiketiyle müzik performanslarını ekleyerek paylaşmaları gerekiyor.

Sizler de yetenekli olduğunuzu düşünüyor ve iyi bir sanatçıyla güzel bir düet yapmak istiyorsanız bu projeye katılabilir, yahut sadece benim gibi samimi bir sanatçıyı ve düetlerini dinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

http://www.gazetevatan.com/-ben-de-turk-um-ve-bunu-gururla-soyleyebilirim–1051820-bizim-kahve/
https://www.youtube.com/channel/UCMzfeF91HndwyUjhyPIWvVQ/community
http://www.wiki-zero.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvUGF1bF9Ed3llcg
https://eksisozluk.com/paul-dwyer–307066
http://www.milliyet.com.tr/endi-ve-pol-turk-muziginin-pesinde/pazar/haberdetay/17.10.2010/1302447/default.htm

Görsel Kaynaklar:

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiTrvXc2IDcAhVFY1AKHXQHAVcQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DL2qyIpiw3tQ&psig=AOvVaw0fFDKLboDmP1_EK7o6QPOb&ust=1530630307770448

Leave a Reply