Distopik Web Dizimiz: Hile

Televizyondan dizi izlemek uzun bir süredir özellikle gençlerin neredeyse hiç yapmadığı bir eylem. Uzun bölüm saatlerinin üstüne bir de klişe sahnelerle dolu senaryolar da eklendi mi çekilmez bir şey oluyor ’televizyondan Türk dizisi izlemek’. Sayısı az da olsa geçtiğimiz yıllar içinde televizyonda kaliteli birkaç yerli yapım da görmediğimizi söyleyemem, ancak bu sektörde giderek artan bir gerçek var: internet dizileri. Şüphesiz ki internet dizisi deyince akla gelen ilk şey Netflix, Puhu TV gibi sitelerin orijinal yapımları. Ancak size bahsedeceğim şey Türk yapımı bir Youtube dizisi: Hile.
Hile’den bahsetmeden önce yayınlandığı kanal Filmler ve Filimler’i kısaca tanıtmak gerekirse, Filimler ve Filimler, Fox adıyla bilinen Taha Ulukaya’nın Youtube kanalı. Kanal, genellikle komik eleştirel parodileriyle biliniyor ve dizinin ilk bölümü için gereken bütçe de zaten bu eleştirel parodiler sayesinde oluşturulmuş. Yine Diziler ve Dizzyler kanalı da bu ekibe ait. Eleştirdikleri filmi beğendiklerinde videonun sonunda Charlie Chaplin şeklinde logo çıkıyor ve bunu bir ‘film’ olarak değerlendiriyorlar, beğenmediklerinde ise Hitler şeklindeki logo bu yapımın onlara göre bir ‘filim’ olduğunu söylüyor. Aynı şey ‘dizi’ ve ‘dizzy’ için de geçerli.

Şimdi, gelelim bu ekibin karşımıza çıkardığı cesur işe. Sadece 20.000 TL bütçe ile 10 bölümlük bir sezonun ardından 10 Aralık’ta ikinci sezona da başlamış oldu Hile. Kısaca bahsetmek gerekirse dizi, bir antivirüs şirketinin yazılım departmanında çalışan Felix’e gelen bir kargoyla başlar. Gelen kargoda RW Games isimli bir oyun şirketi, kendisinden çıkaracakları yeni oyunu piyasaya sürmeden önce birkaç eksikliği kapatmasını ister. Bunun ardından Felix oyuna giriş yapar ancak aklına yatmayan bir durum vardır: oyun zaten tamamlanmıştır. Gerçek hayatla eşzamanlı ilerleyen bu oyunun gizemini çözmek uğruna işini bile riske atan ve hatta onu kaybeden Felix, bu durumun ciddiyetinin farkına ancak işin içine para, silahlar ve polis girdiğinde anlar.

Her ne kadar son zamanlarda televizyon dışındaki mecralarda Şahsiyet, Masum gibi kaliteli yapımlar görsek de Hile’yi bunlardan ayıran özelliği sıra dışı senaryosu ve yaklaşık yirmişer dakikalık bölümleri. Düşük bütçesine ve bazı göze batan oyunculuklara rağmen senaryonun akıcılığı sayesinde on bölümü tek oturuşta bitirilebilecek bir dizi Hile. Üstelik Berlin WebFest, Seoul Web Fest ve HBO-Netflix ortaklığıyla yapılan Miami Web Series Festivali’nde finale kalan dizi, uluslararası web diziler arasında sesini duyurmayı başardı.
Umuyorum ki bu yapım bilim kurgu-aksiyon türünde projelere ön ayak olur ve artık sadece internet yapımlarına bel bağlamak zorunda kalmaz, daha özgün senaryoları kısa dizi saatleriyle televizyonlarımızda izleyebiliriz.

Görsel Kaynaklar:
http://www.ourclipart.com/clipart/filmler%20ve%20filimler/
https://www.imdb.com/title/tt6456546/mediaviewer/rm551889152

Leave a Reply