4 Vokal ve Anadolu’nun Hüzünlü Toprakları

Türküler, Anadolu coğrafyasında yaşanmış sayısız acıyı, sevinci, hüznü, coşkuyu ve kimi zaman efsaneleri nesilden nesile aktaran, sahip olduğumuz en güzel değerlerden sadece biri. Her ne kadar yaş gruplarına ve zamana göre dinlenme oranı değişse de şu bir gerçek ki, Türk Halk müziği kendini her zaman yaşatacak, ama nasıl? Kendi adıma, türkü dinlemeyi çok sevmeme rağmen uzun havalar ve kimi türkücülerin yanık sesleri içimi karartır bazen. Bu durumda birkaç alternatifim var elbette, ama yeni nesil şarkıcıların da bazen türkülerin özünü değiştirdiğini, onlara bambaşka bir boyut kattığını görmezden gelemiyorum. İşte tam da bu durumda, beni içine düştüğüm çıkmazdan çekip çıkaran ve keşke daha önce haberdar olsaydım dediğim bir grup keşfettim: 4 Vokal. Amaçlarından biri ülkemizdeki vokal projelerini artırmak olan bu grubu beğenmemdeki en büyük sebep hiç şüphesiz vokallerin duru sesleri ve eserlerin sade altyapıları, yani şikayetçi olduğum ‘’türkülerin özünün değişmesi’’ durumuna rastlamamam.

4 Vokal, adından da anlaşıldığı üzere dört üyeden oluşuyor: Sibel Sezai, Elçin Dönmez, Barış Bahçeci ve Devrim Ünay. İlk albümleri Yolculuk’u 2013 yılında çıkaran grup, ikinci albümleri Başka/Beş Sekiz Kış Şarkıları’nı da 2017 yılının Mart ayında çıkardı. Eserlerin düzenlemeleri ise Haluk Polat’a ait. İki albüm arasında pek bir tarz değişikliği olmadığını söyleyebiliriz, yine de ikinci albümde ilk albüme göre biraz daha hüzünlü şarkılar ağırlıkta. Her bir şarkıyı çok sevdiğim bu ikinci albümde ilk klip Ne Ağlarsın için çekilmiş.

Ancak bu klip sadece 4 Vokal için değil, Türkiye’de yaşayan herkes için önemli bir yere sahip. Ülkemizin her daim sancılı günlere tanıklık ettiği malumumuz,‘’Anadolu’nun hüzünlü topraklarına’’ diyerek başlayan bu klipte de 12 Mart 1971 Muhtırasından 31 Aralık 2016 Reina Katliamı’na kadar yaşadığımız acı dolu günlerin tarihlerini görüyoruz. Fikri Haluk Polat’a ait olan bu çalışma, neler yaşadığımızı unutmamak ve kendimizi hatırlamak için sanatı kullanmanın güzel ve etkileyici bir örneği olmuş.

Kaynaklar:

http://www.muzikekspres.com/4-vokal/#prettyPhoto/0/
http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750×422/58ddf966c03c0e1bc017ef90.jpg
http://www.gunes.com/yasam/farkli-tarzlariyla-konusulan-4-vokal-dinleyenleri-kesfe-cikariyor-774960

Leave a Reply