İlham Yazıları II : SEN ÇİZERSİN GÜZELLEŞİR,

Sen çizersin güzelleşir,

Hiçbir dize ardından gelmiyor.

 

Sevgili okurlar, yukarıda yalnızca iki cümlenin yer aldığını düşündüğünüzü biliyorum. Görmüş olduğunuz iki satırın yazarı olarak orada aslında üç dize yer alıyor demek istiyorum. Herhangi bir cümleyi dize ilan etmek noktasında sınırsız bir özgürlüğüm olduğu fikrindeyim. Zira, bu satırları şiir niyetiyle yazdım. Haliyle dize olduklarını söylemem gayet olağan bir durum. Ne var ki ikiye üç dememi kurcalamakta oldukça haklısınız. Bu hususta kendi özel dünyamda karşılık bulan bir açıklamam var. Sizlerle bu açıklamamı paylaşmak istiyorum. Üç dizemin, ikinci sıraya tekabül eden dizesi yani ortanca dizem görünmeyen bir nitelik taşıyor.  Bu görünmeyen dize durumunun  alışılmamış olduğunun farkındayım. Bu sebeple sizlerin iki cümle okuduğunuzu iddia etmenize hiç şaşırmıyorum. Fakat ne denir ki, bazı dizeler öyle güçlü ve yoğun hissiyatlar barındırıyor ki hiçbir dize onların ardından gelemiyor. 

İnat, 2018

 “Sen çizersin güzelleşir“‘den sonra gelecek dizeyi yıllardır arıyorum. Bende derin anlamlara karşılık gelen bu dizenin ardına ne bir cümle yakıştırabildim ne de bir sözcük. Mesela “Anılar çirkinliği siler.” iliştirdim. Olmadı, dizeler alt alta gelince düzensizlik başladı. Anlamca uyan ama görüntüsü hiç yakışmayan iki cümle haline geldiler. “-oysa ben çiziyorum.” olabilir diye düşündüm. İkisi birlikte iddialı ve ukala bir şiir oluşturdu. Yine, içime sinmeyen bir birliktelik söz konusu oldu.Kısacası, bir sonraki satıra ne eklediysem silmem bir oldu. Böyle olunca, ben de kendime görünmez bir dize buldum. Anlayacağınız mısrasız bir ses ekledim. Yazıp da sildiklerimi bir boşlukta anlattım. Anlamını yitirmiş anılarımı tek bir satıra sükûtla sığdırdım.

Tercüm, 2019

Karşıma bir türlü çıkmayan, çıksa da içime sinmeyen bu dizeye olan sitemimi de haliyle üçüncü dizeme gizledim. “Hiçbir dize ardından gelmiyor.” derken neşemi kaçıran ikinci dizeye sakin sakin kızdım. Aslında daha da vurgulamak gerekmekte son dizeyi. Öyle ki, şairane olmayan ünlemler eklemek lazım. “Hiçbir dize ardından gelmiyor!!!!!”

Demek istediğim, okuduğunuz bu iki satır veyahut üç dize çizmeye yeltenilmiş ama devamı gelmemiş bir resim anlamına geliyor aslında. Hatta biraz daha insafsız olmak gerekirse çizilmiş ama güzelleşmemiş bir resim yakıştırmasında da bulunabiliriz. Yani çirkinlik hiç azalmadı. Resimler zerre güzelleşmedi. Hiç mi hiç güzelleşmediler!

Giz, 2017

 

Sevgili okurlar, paragraflar arasında gördükleriniz ikinci dizemin ilhamıyla çizdiğim resimlerim. Evet, hiç mi hiç güzelleşmeyen resimler… Merak ediyorum, siz hayatınızın ikinci dizesini nasıl somutlaştırırdınız ?

 

 

 

Leave a Reply

2 comments

  1. Anonim

    Dize arayışlarınızı yaratacılıkla bir yazı haline getirmişsiniz. Ne denir, eski dostum. Mükemmel

    -1
  2. Anonim

    “Bazı dizeler öyle güçlü ve yoğun hissiyatlar barındırıyor ki hiçbir dize onların ardından gelemiyor. ” Çok haklısın değerli dostum. İkinci dizeyi göremiyorum haklısın, zira olmadığını da iddia etmiyorum! Çünkü bahsettiğimiz ‘bazı dizeler’ gerçeği, onu takip eden ortanca dizenin tüm kelimelerini yutuyor ve onu sessizliğe gömüyor. Nitekim, anlamsız bir boşluktan ziyade anlamlı bir sessizlik güzel şiirini tamamlıyor. Yani, seni anlamanın coşkusu içindeyim ve sessizliğini paylaşıyorum. Belki de bu şekilde hayatımın ikinci dizesini somutlaştırırım kim bilir?