Russian Doll’a İlk Bakış

Biraz gerçeküstü biraz da tam olarak gerçekleri yansıtarak kendinizle ilişkilendirebileceğiniz güzel bir yapım geldi. Netflix orijinal serisi olan Russian Doll Netflix’in önceden çıkardığı bazı yapımlardan sonra derin bir soluk gibi geliyor insana. Tabi ki diğer tüm yapımlarını bu kefeye koymuyorum fakat hepimizin sitede görüp de “Bu da çekilir mi, ne gerek vardı?” dediği olmuştur. Russian Doll’un bu kategoriye girmediğini en azından ilk üç dört bölümü atlattıktan sonra fark edeceksiniz. Zaten dördüncü bölümden sonrasını izlememek gibi bir şansınız kalmayabilir. Gizem faktörü de bu durumda etkin fakat baş karaktere duyulan sempatinin az az artması daha da önemli bir faktör. Bazılarınız der belki bu ağzı bozuk, ruhu çirkin, itici tiplemeye mi sempati duyacağız diye. Ben duydum. İlginç bir karakter Nadia. Matruşka gibi öldükçe, kabuğundan sıyrıldıkça, içinden sürprizler çıkıveriyor. Dizinin adına da yaraşır bir biçimde…

Dizinin içeriğiyle ilgili çok detaya girip gizemi bozmak istemem. Baş karakterimizin kendi doğum gününde zamanda takılı kaldığını, ölmesine rağmen yine aynı güne uyandığını bilseniz yeter. İzleyince devamı daha çarpıcı bir şekilde açığa çıkıyor zaten.

Baş karakterimizin adı Nadia ve kendisini Natasha Lyonne canlandırıyor. İsli ses tonuyla zaten dizinin içeriğinden dolayı içimizde oluşan rahatsızlığa katkı sağlıyor sağ olsun. Ondan başkası bu role gider miydi emin değilim. Fakat senaryonun zenginliğinden ötürü kötü oyuncu seçimini bile kabullenebilirdim.

Çok da uzun olmayan sekiz bölümlük bir sezonla karşımıza çıktığı için de diziye bu kadar sempatik davranıyor olabilirim tabi. Sonuçta çerezlik izleme amacıyla başladığım kısa dizilerdendi. Beklentim düşüktü ve tatminkarlığım yüksek oldu.

Russian Doll tam da hafta sonu başlayıp bitirmelik bir dizi, en azından devamı gelene kadar. Sürükleyicilik yoğun ve çekimler ilgi çekici. Kıyafet, lokasyon ve renklendirme seçimleri de dizinin içeriğine hizmet eder vaziyette. İnsanın tüylerini diken diken ederek kendine bağlıyor. Kostüm tasarımcısı Jennifer Rogien de bir röportajında bundan bahsetmiş. Mesela mavi rengi dinlendirici ve rahatlatıcı bir özelliği olduğu için özellikle kullanmamışlar. Her dakikasında parmak uçlarımızda olmamızı istiyorlarsa demek ki…

Bir diğer ilginç ve güzel bilgiyse dizinin yapımcıları ve yazarları tamamen kadın olan bir ekipten oluşuyor. Bu ekip işlerini iyi ve başarılı bir şekilde yaparak kendilerini bize ve sektöre kanıtladılar. Kendilerine teşekkür eder, bu tip işlerin devamını dileriz. Böyle hareketleri Türk televizyon sektöründe de görmek isteriz.

Son olarak dizinin arka planında yatan sembolizmden bahsetmek isterim fakat yine içeriğine girmeden bunu yapmak zor. O nedenle biraz olsun dikkatli izlemenizi öneririm. Çünkü Nadia’nın her ölümden uyanışıyla çevresinde ve kendisinde ince bir zekayla yazılmış değişimler mevcut. Bazı sosyoloji ve felsefik ideolojilere hizmet eder vaziyette. Bu kara mizah dizisini izlerken metafiziğe mi bilim kurguya mı yönelmek size kalmış. Ben genelde ikisi arasında bir halatta yürüdüm. Dediğim gibi olayların yarattığı değişimleri fark edince ve onlara dikkat kesilince dahi kararımı veremedim, vermemeyi seçtim. Senaristin de izleyicisinden bunu beklediğine karar kıldım. Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Bu diziye bir şans verip Nadia’nın hayatına ve ölümlerine bir göz atmalısınız. Gizemi tadınca sonunu getireceğinizi düşünüyorum.

Kaynakça

https://www.imdb.com/title/tt7520794/trivia?ref_=tt_trv_trv

Görsel Kaynakça

https://ew.com/tv/2019/01/09/natasha-lyonne-amy-poehler-russian-doll-netflix-trailer/

Orange Is The New Black’s Natasha Lyonne spotted filming new Netflix series ‘Russian Doll’

Leave a Reply